Tapuda satış için gerekli belgeler

Türkiye’de konut ve gayrimenkul satışları hız kesmiyor. Tapuda işlemlerin hızlı olması için hangi belgelerin talep edildiğini bilmekte yarar var. Konut satışı ve alımı yapmadan önce belgelerin hazır olması durumunda aynı gün içinde gayrimenkul satışını gerçekleştirmek mümkün. Peki tapuda satış için gerekli belgeler neler? Tapuda satış yapmak için hangi belgeler isteniyor.

Alcı yönünden çok sıkıntı yok. Alıcıdan sadece kimlik belgesi ve iki adet fotoğraf isteniyor. Satıcıdan da kimlik belgesinin yanında bir adet fotoğraf getirmesi isteniyor. Gayrimenkul satışı yapacak olanların ayrıca belediyeden emlak beyan değerini gösteren belgeyi ve tapu senedini ibraz etmeleri talep ediliyor.

Satış yapmadan önce belediyeye gidilerek emlak beyan değerini gösteren belgenin alınması gerekiyor. Bunun için belediye binasına gitmeye çoğu zaman gerek olmuyor. Tapu müdürlüklerinin bulunduğu kaymakamlık binalarında genellikle belediyeye ait bir birim de hizmet veriyor. Bu birime gidildiğinde geçmiş emlak vergisi borçlarının ödenmesi koşuluyla emlak beyan değeri belgesi veriliyor. Bu belgeye halk arasında rayiç bedel belgesi ya da temiz kağıdı da deniliyor.

Bu belgelerle beraber tapuya gidilerek satış başvurusu yapılması gerekiyor. Satış başvurusunu satıcının yapması gerekiyor. Tapu hisseliyse sadece hissedarlardan birinin satış başvurusu yapması yeterli oluyor. Ayrıca her hisse sahibinin kendi hissesini satmak için başvuru yapması mümkün. Satış başvurusu sırasında her iki tarafın da cep telefonu isteniyor.

Başvurunun ardından cep telefonuna işlemlerin başlatıldığına yönelik mesaj geliyor. Ardından tapu idaresi tarafından tapu harcı hesaplanıyor ve cep telefonuna kısa mesaj olarak harç bedeli bildiriliyor. Bu bildirimin ardından iki taraftan biri ya da her iki taraf da tapu harcını ödeyebiliyor. Gönderilen mesaj aynı zamanda tapuda imza için verilen bir randevu saatini de içeriyor. Harç bedelinin ödenmesinin ardından tapuya imza için gidiliyor ve satış işlemi tamamlanıyor.

Kredi kullanılarak alış yapılması durumunda bankanın avukatı gelerek satıştan önce tapuda ipotek işlemini gerçekleştiriyor. Bankalar genellikle satış işleminin tamamlanmasından sonra kredi tutarının alıcının hesabına gönderiyorlar.

Tags : ,

0 thoughts on “Tapuda satış için gerekli belgeler”

Bir Cevap Yazın