Altın Fiyatları Neden Yükseliyor Neden Düşüyor

Altın yatırımcısının anlayamadığı konuların başında altın fiyatlarının seyri geliyor. Bir bakıyoruz ki tüm uzmanlar altın fiyatlarının yükseleceğini söylüyor, birkaç ay geçiyor aynı uzmanlar altın fiyatlarının düşeceği konusunda görüş beyan ediyor. Peki neden böyle? altın fiyatları yükselecek mi yoksa düşecek mi? Bunu tahmin etmek bu kadar zor mu? uzmanlar neden farklı ve taban tabana zıt açıklamalar yapıyor.

Altın fiyatlarını son dönemde etkileyen tek birşey var aslında: açılan ekonomik paketler. hatırlarsak birkaç yıl önce ABD merkez bankası FED parasal genişleme paketini açıklamıştı. Bu da altın fiyatlarına yükseliş getirmişti. Piyasada bollaşan USD’ye karşılık altın güvenilir liman olarak yatırımcıların tercihi olmuştu. Dolar düşmüş, Euro yükselmişti.

Bugünlerde ise tersine bir akım var. Avrupa Merkez Bankası niceliksel genişleme paketi açıkladı. Bu da Euro’ya satış getirdi. Euro Dolar paritesi gerilerken, altın yeniden güvenli liman olarak gündeme geldi. Altın fiyatlarının Ocak 2015 itibarıyla artışının altında Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişleme ile ilgili aldığı kararlar yatıyor. Bundan sonra altının fiyatına AMB’nin atacağı adımlar yön verecek gibi gözüküyor.

2015 yılının gözde para birimi Amerikan Doları olurken, Euro’dan kaçış var. Son Yunanistan seçimleri de Euro hakkında kuşkuları artırıyor. Bu nedenle 2015 yılında favori yatırım araçları Amerkan Doları ve altın olavak gibi gözüküyor.

Tags :

0 thoughts on “Altın Fiyatları Neden Yükseliyor Neden Düşüyor”

Bir Cevap Yazın