Altın Fiyatları Daha da Düşebilir Uyarısı…

Altının ons fiyatı dünya piyasalarında düşmeye devam ederken, benzeri durum Türkiye’deki altın piyasasında da yaşanıyor. Bugünlerde son dört ayın en düşük düzeylerinde seyreden altının geleceği için uzmanlar da pek umutlu konuşmuyorlar. Birçok uzmanın düşüncesine göre “Altın için kötü günler geri geliyor, geleceği de çok parlak değil…”

Teknik açıdan yükseliş ivmesinden dönen spot altın, akıllara değerli metalin ons fiyatının yeniden 1000 dolara doğru düşebileceği ihtimalini getiriyor. Analistlere göre yedi ay sonra ilk kez beş günlük düşüş döngüsüne girip, haftayı dört ayın en düşük seviyesiyle kapatan spot altında, kötü günler geri geliyor. Altın Fiyatları 50 günlük yükseliş ivmesinin ardından yeniden düşüş sinyali verdi.

Teknik analisti Fawad Razaqzada, Altın fiyatını Şubat ortasında 1600 dolardan aşağı çeken gelişmenin tekrarlandığı düşüncesinde… Bir başka teknik analist Ole Hansen ise teknik açıdan kayıpların artabileceğine işaret ediyor. Citi Research analistleri ise altının Şubat rallisini Noel ve Çin’de yeni yıl satışlarının ardından mücevher üreticilerinin yaptıkları stoklardan kaynaklandığını düşünüyorlar. Hatırlanacağı gibi fiyatı 1400 dolara taşıyan gelişmenin ardından borsada işlem gören altın fonları da kar satışına geçmişti.

Deutsche Bank Emtia Araştırmaları Başkanı Michael Lewis, ABD ekonomisinde toparlanma ve doların yükselişi ile altının bu yıl sonunda 1100 dolara doğru ineceği kanısında… Goldman Sachs emtia araştırma analistleri de ABD ekonomisinde iyileşmenin altın fiyatını 1050 dolara çekebileceği uyarısında bulunuyorlar.

Altının ons fiyatı 11 Haziran 20024 tarihi itibariyle 1245 dolar civarında işlem görüyor. Türkiye’de ise gram altının fiyatı 85 TL seviyesinde bulunuyor. Türkiye’de çeyrek altın 142 TL’den, yarım altın ise 285 TL’den satılıyor. Cumhuriyet Altınının fiyatı da 576 TL civarında seyrediyor.

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “Altın Fiyatları Daha da Düşebilir Uyarısı…”

Bir Cevap Yazın