Kadın girişimciye dönerde pozitif ayrımcılık

Kadın girişimciye dönerde pozitif ayrımcılık

‘Hamburger çocuklarına döner yedirme’ iddiası ile tanınan KasapDöner, franchise giriş bedelini kadın girişimciye destek projesi kapsamında franchise giriş bedelini yüzde 50 indirimli alacak.

KasapDöner markası, 50 bin dolar olan Franchise bedelini kadın girişimcilere yıl sonuna kadar % 50 indirim ile 25 bin dolara veriyor. Firma ayrıca, kadın girişimcilerin kuracağı KasapDöner şubelerinin personelinin yüzde 50’den fazlasının kadın olması halinde, mal alımında da yüzde 5 indirim sağlayacak.

Global Restoran Yatırımları A.Ş Genel Müdürü Bahar Özürün, KasapDöner olarak kadın girişimciliğine ve kadın istihdamına destek vermenin ekonomik gelişmeye katkısının altını çizerek “Kadın çalışan ve girişimci sayısını arttırmak için buna yönelik getirdiğimiz teşviklere firma olarak devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Özürün, 2011 yılından bu yana yurtdışı dâhil 40 şubeye sahip en büyük döner zinciri olduklarının altını çizerek, “Gıda sektöründe kadın girişimci ve çalışan sayısını arttırmak istiyoruz. Kadın eli değen işletmelerin fark yarattığına inanıyor, döneri dünya markası yapmak için çıktığımız yolda kadın girişimcilerin varlığını ve sayısının artmasını önemsiyoruz’ diye konuştu.

Kadın girişimcilere her türlü desteği vereceklerini de sözlerine ekleyen Özürün, “Tüm girişimcilerimize açılış, eğitim, işletme gibi süreçlerde ihtiyaç duydukları konularda destek veren operasyon ekibimiz zaten bulunuyor. Bunun yanında isteyen kadın girişimcilerimize özel olarak restoran yönetimi eğitimi verip, tüm bilgi birikimimizi kendileri ile paylaşacağız” dedi.

Tags : , , , ,

TOKİ’den 2 bin 574 konutluk açık satış

TOKİ’den 2 bin 574 konutluk açık satış

Kısaca TOKİ olarak bilinen Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, dar ve orta gelirlilere yönelik, bu yıl 30 ilde ürettiği 2 bin 574 konutu açık satış yöntemiyle satışa sundu.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, dar ve orta gelirlilere yönelik sosyal konut projelerinin kura yöntemiyle satışı gerçekleştikten sonra proje kapsamında kalan konutları açık satış yöntemiyle sunduklarını söyledi. Açık satışın hangi tarihler arasında gerçekleştirileceği, konutların niteliği, fiyatları ile başvurulacak banka ve diğer koşulların TOKİ tarafından ilan edildiğini aktaran Turan, bu yöntemde, konut satın alma hakkı ve konut belirleme önceliğinin başvuru sırasına göre kullandırıldığını belirtti.

TOKİ’nin start vermeye hazırlandığı açık satışla ilgili ayrıntılı bilgiler elimize ulaştıkça bunları hemen paylaşacağız. Bu yüzden sayfamızı tarayıcınızın sık kullanılanlar menüsüne almanızı öneriyoruz. Bunu Google Chrome tarayıcısında sağ üst köşedeki yıldız simgesine tıklayarak yapabilirsiniz.

Tags : , , , , ,

Kredili Konut Satışları Patlama Yaptı

Kredili Konut Satışları Patlama Yaptı

Gayrımenkul piyasasında heyecanla beklenen Mart ayı konut satışları verisi açıklandı. TÜİK tarafından açıklanan veriye göre geçtiğimiz Mart ayında konut satışları Türkiye çapında % 32.4 oranında yükseliş göstererek 116 bine ulaştı. Konut kredisi çekilerek gerçekleşen ipotekli konut satışlarında % 85 artış olduğu gözlendi.

Satış sayılarına göre İstanbul her zamanki gibi birinci sırada yer aldı. İstanbul’da Mart ayı boyunca toplam 14 bin 105 konut satılırken Ankara’nın 6 bin 845 satışla ikinci sırada, İzmir’in de üçüncü sırada yer aldığı görüldü. Konut satış sayısının en düşük olduğu iller sırasıyla 15 konut ile Hakkari, 20 konut ile Ardahan ve 35 konut ile Şırnak oldu.

Kredili Satışlar Yüzde 40 arttı

İpotekli (kredili) konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 85,2 oranında artış göstererek 45 bin 315 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı % 39,1 oldu. İpotekli satışlarda İstanbul 9 bin 391 konut satışı ve % 20,7 pay ile ilk sırayı aldı.

Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 51,6 ile Artvin oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Mart 2015’te ilk sırayı 548 konut ile İstanbul aldı. İstanbul’u sırasıyla 451 konut satışı ile Antalya, 119 konut satışı ile Yalova, 103 konut satışı ile Bursa, 72 konut satışı ile Aydın ve 65 konut satışı ile Sakarya izledi.

Tags : , , ,

Tapuda satış için gerekli belgeler

Türkiye’de konut ve gayrimenkul satışları hız kesmiyor. Tapuda işlemlerin hızlı olması için hangi belgelerin talep edildiğini bilmekte yarar var. Konut satışı ve alımı yapmadan önce belgelerin hazır olması durumunda aynı gün içinde gayrimenkul satışını gerçekleştirmek mümkün. Peki tapuda satış için gerekli belgeler neler? Tapuda satış yapmak için hangi belgeler isteniyor.

Alcı yönünden çok sıkıntı yok. Alıcıdan sadece kimlik belgesi ve iki adet fotoğraf isteniyor. Satıcıdan da kimlik belgesinin yanında bir adet fotoğraf getirmesi isteniyor. Gayrimenkul satışı yapacak olanların ayrıca belediyeden emlak beyan değerini gösteren belgeyi ve tapu senedini ibraz etmeleri talep ediliyor.

Satış yapmadan önce belediyeye gidilerek emlak beyan değerini gösteren belgenin alınması gerekiyor. Bunun için belediye binasına gitmeye çoğu zaman gerek olmuyor. Tapu müdürlüklerinin bulunduğu kaymakamlık binalarında genellikle belediyeye ait bir birim de hizmet veriyor. Bu birime gidildiğinde geçmiş emlak vergisi borçlarının ödenmesi koşuluyla emlak beyan değeri belgesi veriliyor. Bu belgeye halk arasında rayiç bedel belgesi ya da temiz kağıdı da deniliyor.

Bu belgelerle beraber tapuya gidilerek satış başvurusu yapılması gerekiyor. Satış başvurusunu satıcının yapması gerekiyor. Tapu hisseliyse sadece hissedarlardan birinin satış başvurusu yapması yeterli oluyor. Ayrıca her hisse sahibinin kendi hissesini satmak için başvuru yapması mümkün. Satış başvurusu sırasında her iki tarafın da cep telefonu isteniyor.

Başvurunun ardından cep telefonuna işlemlerin başlatıldığına yönelik mesaj geliyor. Ardından tapu idaresi tarafından tapu harcı hesaplanıyor ve cep telefonuna kısa mesaj olarak harç bedeli bildiriliyor. Bu bildirimin ardından iki taraftan biri ya da her iki taraf da tapu harcını ödeyebiliyor. Gönderilen mesaj aynı zamanda tapuda imza için verilen bir randevu saatini de içeriyor. Harç bedelinin ödenmesinin ardından tapuya imza için gidiliyor ve satış işlemi tamamlanıyor.

Kredi kullanılarak alış yapılması durumunda bankanın avukatı gelerek satıştan önce tapuda ipotek işlemini gerçekleştiriyor. Bankalar genellikle satış işleminin tamamlanmasından sonra kredi tutarının alıcının hesabına gönderiyorlar.

Tags : ,

Altın Fiyatları Neden Yükseliyor Neden Düşüyor

Altın yatırımcısının anlayamadığı konuların başında altın fiyatlarının seyri geliyor. Bir bakıyoruz ki tüm uzmanlar altın fiyatlarının yükseleceğini söylüyor, birkaç ay geçiyor aynı uzmanlar altın fiyatlarının düşeceği konusunda görüş beyan ediyor. Peki neden böyle? altın fiyatları yükselecek mi yoksa düşecek mi? Bunu tahmin etmek bu kadar zor mu? uzmanlar neden farklı ve taban tabana zıt açıklamalar yapıyor.

Altın fiyatlarını son dönemde etkileyen tek birşey var aslında: açılan ekonomik paketler. hatırlarsak birkaç yıl önce ABD merkez bankası FED parasal genişleme paketini açıklamıştı. Bu da altın fiyatlarına yükseliş getirmişti. Piyasada bollaşan USD’ye karşılık altın güvenilir liman olarak yatırımcıların tercihi olmuştu. Dolar düşmüş, Euro yükselmişti.

Bugünlerde ise tersine bir akım var. Avrupa Merkez Bankası niceliksel genişleme paketi açıkladı. Bu da Euro’ya satış getirdi. Euro Dolar paritesi gerilerken, altın yeniden güvenli liman olarak gündeme geldi. Altın fiyatlarının Ocak 2015 itibarıyla artışının altında Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişleme ile ilgili aldığı kararlar yatıyor. Bundan sonra altının fiyatına AMB’nin atacağı adımlar yön verecek gibi gözüküyor.

2015 yılının gözde para birimi Amerikan Doları olurken, Euro’dan kaçış var. Son Yunanistan seçimleri de Euro hakkında kuşkuları artırıyor. Bu nedenle 2015 yılında favori yatırım araçları Amerkan Doları ve altın olavak gibi gözüküyor.

Tags :

Altın Fiyatları Daha da Düşebilir Uyarısı…

Altının ons fiyatı dünya piyasalarında düşmeye devam ederken, benzeri durum Türkiye’deki altın piyasasında da yaşanıyor. Bugünlerde son dört ayın en düşük düzeylerinde seyreden altının geleceği için uzmanlar da pek umutlu konuşmuyorlar. Birçok uzmanın düşüncesine göre “Altın için kötü günler geri geliyor, geleceği de çok parlak değil…”

Teknik açıdan yükseliş ivmesinden dönen spot altın, akıllara değerli metalin ons fiyatının yeniden 1000 dolara doğru düşebileceği ihtimalini getiriyor. Analistlere göre yedi ay sonra ilk kez beş günlük düşüş döngüsüne girip, haftayı dört ayın en düşük seviyesiyle kapatan spot altında, kötü günler geri geliyor. Altın Fiyatları 50 günlük yükseliş ivmesinin ardından yeniden düşüş sinyali verdi.

Teknik analisti Fawad Razaqzada, Altın fiyatını Şubat ortasında 1600 dolardan aşağı çeken gelişmenin tekrarlandığı düşüncesinde… Bir başka teknik analist Ole Hansen ise teknik açıdan kayıpların artabileceğine işaret ediyor. Citi Research analistleri ise altının Şubat rallisini Noel ve Çin’de yeni yıl satışlarının ardından mücevher üreticilerinin yaptıkları stoklardan kaynaklandığını düşünüyorlar. Hatırlanacağı gibi fiyatı 1400 dolara taşıyan gelişmenin ardından borsada işlem gören altın fonları da kar satışına geçmişti.

Deutsche Bank Emtia Araştırmaları Başkanı Michael Lewis, ABD ekonomisinde toparlanma ve doların yükselişi ile altının bu yıl sonunda 1100 dolara doğru ineceği kanısında… Goldman Sachs emtia araştırma analistleri de ABD ekonomisinde iyileşmenin altın fiyatını 1050 dolara çekebileceği uyarısında bulunuyorlar.

Altının ons fiyatı 11 Haziran 20024 tarihi itibariyle 1245 dolar civarında işlem görüyor. Türkiye’de ise gram altının fiyatı 85 TL seviyesinde bulunuyor. Türkiye’de çeyrek altın 142 TL’den, yarım altın ise 285 TL’den satılıyor. Cumhuriyet Altınının fiyatı da 576 TL civarında seyrediyor.

Tags : , , , , , , , ,

Vakıfbank 48 Ay Vadeli 0 Km Otomobil Kredisi

Vakıfbank Masrafsız 0 Km Otomobil Kredisi Kampanyası

Vakıfbank, yaz tatiline yepyeni 0 kilometre otomobiliyle gitmek isteyenler için 48 ay vadeli, düşük % 1.14 faiz oranlı bir taşıt kredisi kampanyası hazırladı. Üstelik 3 ay ödemesiz seçeneği de bulunan çok çeşitli vade imkanlarıyla donatılan kampanyaya katılanların sıcak yaz günlerinde ayakları yerden kesilecek. Yaz keyfini yeni arabasıyla gezerek geçirdikten sonra ilk taksidi sonbaharda ödeme fırsatını bulabilecekler.

Vakıfbank’ın 2014 Yaz Otomobil Kredisi kampanyasında herkes kendi bütçesine göre taksit ödeme seçeneğini tercih edebiliyor. Aylık eşit taksitli sisteme dahil olabildikleri gibi isterlerlerse 3 ay ödemesiz dönemli aylık eşit taksitli sisteme de katılabiliyorlar. Kampanyada kamu emeklileri de düşünülmüş. Maaşını 3 ayda bir alan kamu emeklileri için 3 ayda bir eşit taksit ödemesi teklif ediliyor. Emeklileri bekleyen bir başka seçenek de, 3 ay ödemesiz dönemli 3 ayda bir eşit taksitli sistemden yararlanma fırsatı… Aylık geliri sabit olmayanlar için değişken taksitli geri ödeme var. Son olarak da son taksit ödemesi balon ödeme şeklinde bir seçenek bulunuyor.

Vakıfbank 0 Kilometre Otomobil Kampanyası’nda nihai fatura değeri 50.000.TL’yi aşan otomobillerde bedelin 50.000 TL’ye kadar olan kısmı için % 70, 50.000 TL’nin üstünde olan kısım için % 50’sine kadar otomobil kredisi sağlanıyor. Kefil istenmeyen kredi kampanyasında hayat sigortasi zorunluluğu olmadığını da belirtelim.

Kampanya kapsamında örnek olarak 10.000 TL tutarında otomobil kredisinin 24 ay vadeyle çekilmesi durumunda aylık % 1.14 faiz oranı uygulanıyor ve aylık 491 TL taksit ödemesi yapmak yeterli oluyor. Aynı tutarda otomobil kredisini 48 ay vadeyle kullananlar ise yine aynı faiz oranı üzerinden aylık 285 TL taksit ödemesi yapıyorlar.

Vakıfbank 0 Kilometre Otomobil Kredisi’nin aylık ve yıllık toplam maliyet oranlarına kredi için tahsil edilen tüm faiz, ücret ve vergilerin dahil olduğunu belirtmekte yarar var. Otomobil Kredisi ile ilgili tüm detaylar, Vakıfbank şubelerinden ve Vakıfbank internet sitesinden alınabiliyor. Başvurular ise Vakıfbank şubelerine yapılıyor.

Tags : , , , , ,

TEB – Konut Kredisi Onay Süreci Nasıl İşliyor

Bankalardan konut kredisi kullanmak oldukça zorlu ve zahmetli bir süreç gerektirebiliyor. Özellikle de konut kredisi başvurusunu değerlendirme ve onay aşaması uzunca bir zaman alabiliyor. Ancak bu süreci kısaltan ve kolaylaştıran bankalar da var. Değerlendirme ve onay aşamasını kısaltan bankaların başında da TEB geliyor.

TEB’e konut kredisi için başvuru yaparken tüm evrakları eksiksiz teslim ettiyseniz, başvurunuz 24 saat içerisinde cevaplanıyor. Ancak kullanmayı düşündüğünüz konut kredisinin tutarı çok yüksek ise ve krediye konu olan konutun özellikleri farklıysa buna paralel olarak onay süreci de değişkenlik gösterebiliyor.

Şimdi de onay sisteminin nasıl işlediğine bakalım. Başvuru yaptığınız TEB şubesinin yetkilileri, başvurunuz ile birlikte ekspertiz sürecini hemen başlatıyor. En uygun kredi türünün hangisi olacağına müşteri temsilcinizin de yardımıyla siz karar veriyorsunuz. Bu kararı vermenizden hemen sonra satın alacağınız konutun değerini belirlemek amacıyla bir değerleme firmasına ekspertiz raporu hazırlatılıyor. Bu işlemi TEB yapıyor. Anlaşmalı olduğu SPK lisanslı ekspertiz firmaları aracılığıyla o konutun piyasa değerinin ne olduğunu belirliyor. TEB’den kullanabileceğiniz konut kredisi tutarı, o konutun ekspertiz değerinin en fazla yüzde 75’i kadar olabiliyor.

Konut kredisi kullanabilmeniz için gelir durumunuz çok önemli… Ayrıca satın almak istediğiniz konutun uygunluğu ve ekspertis sonucuna da bakılarak ne kadar kredi çekebileceğiniz belirleniyor. Böylece kredi kullandırım aşamasına geçiliyor. Kredi kullandırım öncesinde teminat alınacak gayrimenkule ilişkin ipotek işlemlerinin tamamlanması gerekiyor.

Satın almayı düşündüğünüz konutun değeri örneğin 200 bin TL ise, bunun yüzde 75’ine denk gelen 150 bin TL tutarında konut kredisi kullanabilirsiniz. Ancak aylık gelirinizin, aylık kredi taksit tutarlarına oranının da en az yüzde 45 olması gerektiğini unutmayın. Örneğin 4.500 TL tutarında taksit ödeyebilmeniz için aylık gelirinizin en az 10.000 TL olması gerekli… Aynı şekilde 2.250 TL tutarında taksit ödeyebilmeniz için de aylık geliriniz en az 5.000 TL olmalı…

Tags : , , , ,

Konut Kredisi Faizinde İndirim Devam Ediyor

Merkez Bankası’nın faizlerde yaptığı 50 puanlık indirim konut kredisi faizlerinde indirim olarak kendisini göstermeye başladı. Doların yükselişini durdurmak için Ocak ayında Merkez Bankası tarafından yapılan yüksek oranlı faiz artışından sonra konut kredisi faiz oranları yüzde 1,40’a yakın seviyelerde seyrediyordu. Bankaların faiz oranlarını güncellemeye başlamasıyla birlikte konut kredisi faiz oranları yeniden düşüş trendine girdi.

Konut kredisi konusunda ilk harekete geçen banka Denizbank oldu. Denizbank’tan yapılan açıklamada, yüzde 1.19 olan konut kredisi faiz oranının yüzde 1.03’e düşürüldüğü bildirildi. Hemen ardından Yapı Kredi Bankası’ndan da faiz indirimi açıklaması geldi. Yapı Kredi yetkilileri de halen yüzde 1.19 olan faiz oranının bundan sonra yüzde 1.09 olarak uygulanacağını açıkladılar.

Diğer bankalardan henüz konut kredisi faiz indirimi haberi gelmedi. Ancak konut piyasasının bahar ve yaz aylarında canlandığını düşünecek olursak, halen yüksek faizle konut kredisi vermeye devam eden diğer bankaların da faiz indirimi kervanına katılması bekleniyor.

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları (120 Ay Vade İçin)

Denizbank – Yüzde 1.03
Kuveyt Türk – Yüzde 1.03
DD Mortgage – Yüzde 1.09
Yapı Kredi – Yüzde 1.09
Abank – Yüzde 1.14
Albaraka Türk – Yüzde 1.15
Türkiye Finans – Yüzde 1.18
Vakıfbank – Yüzde 1.19
Garanti Bankası – Yüzde 1.24
Ziraat Bankası – Yüzde 1.24
Halkbank – Yüzde 1.25
HSBC – Yüzde 1.25
Türkiye İş Bankası – Yüzde 1.25
TEB – Yüzde 1.29
Akbank – Yüzde 1.29
ING Bank – Yüzde 1.29
Anadolubank – Yüzde 1.30
Finansbank – Yüzde 1.32
Tekstilbank – Yüzde 1.43
Fibabanka – Yüzde 1.45
Şekerbank – Yüzde 1.49

Tags : , , , , ,

Vakıfbank Yaza Özel Sarı Panjur Konut Kredisi

Gayrımenkul sektörünün hareketlendiği yaz günlerinde Vakıfbank’ın Sarı Panjur adıyla tanınan konut kredisi ön plana çıkıyor. Yaza özel kredi fırsatları ve avantajlarıyla yenilenen Vakıfbank Sarı Panjur Konut Kredisi, uygun faiz oranı ve vade seçenekleriyle dikkat çekerken kirada oturan herkesi kira öder gibi ev sahibi yapmayı hedefliyor. Vakıfbank’ın Sarı Panjur Konut Kredisi’nde faizler 60 ay vadeye kadar & 1.04’e kadar düştüğü için gerçek anlamda kira öder gibi ev sahibi olmayı kolaylaştırıyor.

Vakıfbank’tan Sarı Panjur konut kredisi almayı düşünenler, 120 aya kadar vadelerle yeni bir ev hayalini gerçekleştirmek için ilk adımı atabiliyorlar. Ayrıca daha önce konut kredisi kullanıp da son günlerde düşen yeni faiz oranlarından yararlanmak için borç transferi yapmak isteyen Vakıfbank müşterileri de yaza özel düzenlenen bu kampanyaya başvuru yapabiliyorlar.

Vakıfbank kampanyasında kredi vadesi olarak iki farklı seçenek var. Kampanyadan 3 ay ile 60 ay arası vadede yararlanmak isteyenler, % 1.04 faiz fırsatından yararlanıyorlar. Kredi vadesinin 61 ay ile 120 ay arasıda olmasını düşünenlere ise aylık % 1.05 cazip faiz seçeneği teklif ediliyor. Üstelik her iki seçenekte de kredi tahsis ücreti talep edilmiyor.

Faiz maliyet tablosunu net olarak ortaya çıkartmak için 100.000 TL tutarında bir konut kredisi aldığınızı varsayalım. 100.000 TL tutarındaki konut kredisini 120 ay vadede ödeme seçeneğini tercih ederseniz aylık % 1.05 faiz oranı uygulanıyor. Kredi tahsis ücreti yok. Sadece 200 TL ipotek tesis ücreti ve 600 TL ekspertiz ücreti alınıyor. Bu ücret dahil edilince aylık toplam maliyet oranı % 1.07, yıllık toplam maliyet oranı da % 12.89 şeklinde gerçekleşiyor. Aylık ve yıllık toplam maliyet oranlarına kredi için tahsil edilen tüm faiz, ücret ve vergiler dahil bulunuyor.

Vakıfbank Yaza Özel Sarı Panjur Konut Kredisi ile ilgili detaylı bilgi almak veya kredi başvurunuzu yapmak için en yakın Vakıfbank şubesine uğrayabilirsiniz. Dileyenler bilgi almak için Vakıfbank internet şubesine de giriş yapabilirler.

Tags : , , , ,