Kredi Kartı Limiti Nasıl Artırılır?

Kredi kartı limiti veya kısaca kart limiti, herhangi bir bankayla çalışan kredi kartı müşterilerinin başvuru sırasında beyan ettikleri gelire bağlı olarak banka tarafından kredi ilişkisi kurulmak istenen müşterilere alışveriş yapmak veya nakit çekmek için tahsis edilen borçlanma tutarıdır.

Türkiye’de kredi kartı limitleriyle ilgili iki farklı uygulama sözkonusu… Bunlardan ilki olan kart sahiplerinin kullandığı kartların her birine ayrı limit tanımlanmasıdır. Büyük kredi kartı portföyü bulunduran bankaların yeterlilik rasyoları ve diğer kredi politikaları açısından bazı sakıncalar içermesi nedeniyle gün geçtikçe azalmakla birlikte buna hala rastlanıyor.

İkinci ve en yaygın uygulama ise, her müşterinin kart sahibi olduğu her bankadan tek bir kredi kartı limiti olması. Müşteriler tek bankadan birden fazla kredi kartı sahibi olsalar dahi, belirlenen tek bir borçlanma limiti uygulanıyor.

Kredi kartı limitiniz kredi kartı başvurusu sırasında belgelediğiniz veya beyan ettiğiniz, banka tahsis ekibi tarafından teyidi yapılmış düzenli gelirinize göre belirleniyor.

Optimum kredi kartı limiti nedir?

Optimum kredi kartı limiti, müşterinin kredi kartı kullanımındaki deneyimine bağlı olarak gelirle orantılıdır. Ancak kredi kartı kullanımına yeni başlayanlar için basit şekilde açıklayacak olursak, optimum kredi kartı limiti, sahip olduğunuz düzenli brüt gelire eşit olması gerektiği söylenebilir. Düzenli bir brüt geliriniz yoksa, yani bordrolu veya serbest meslek sahibi değilseniz, mütevazi bir kredi kartı limitiyle başlamanız yararınıza olacaktır.

Kredi kartı limiti nasıl artırılır?

Türkiye’deki kredi kartı yasası öncesi bankalar kredi kartı müşterilerinin limitlerini çeşitli algoritmalar aracılığıyla uygun gördükleri şekilde artırabiliyorlardı. Yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte kredi kartı limit artırımının sadece kart sahibinin talebine dayalı yapılacağına dair bir hüküm getirildi. Bu sınırlamayı müşterilerin onayına dayalı limit artırabileceği şeklinde yorumlayan bankalar; müşterileri telefonla arayıp teyit alarak limit artırımına yöneldiler.

Başvuruyu kendiniz yapmalısınız

Eğer çalıştığınız banka, limitinizi otomatik olarak artırmıyorsa, limit artırım talebinizi şahsen yapmanız gerekiyor. Normal şartlar altında kartın ait olduğu bankanın telefon bankacılığı numaralarını aramanız ve limit artırım talebinizi iletmek zorundasınız. Bu durumda maaş ve gelir durumunuzu belgeleyerek size verdikleri faks numarasına göndermeniz isteniyor.

Belgelerin bankalara faks aracılığıyla iletirken, faksı çektikten sonra mutlaka karşı tarafı (bankayı) aramalı, ulaşıp ulaşmadığının teyidini almalısınız. Bunu yapmadığınız takdirde yarın öbür gün bankadan faksın alınmadığı şeklinde bir açıklama gelebilir ve siz limit artırımı beklerken böyle bir cevap huzurunuzu kaçırabilir.

Karşı tarafın faksı aldığını teyit etmesinin ardından, limit arttırım talebiniz ilgili birim tarafından kredi kartıyla yaptığınız harcamalar, borç ödemeleriniz ve KKB‘deki size ait kredi performansı gibi kriterler dahilinde değerlendiriliyor ve herhangi bir sıkıntı yoksa limitiniz banka tarafından artırılıyor. Bu sürecin uzunluğu bankadan bankaya göre değişkenlik gösterebiliyor. Normal şartlarda 2 veya 3 gün içerisinde limit artırım başvurunuz sonuçlandırılıyor.

Tags : , , , , , , ,

2 thoughts on “Kredi Kartı Limiti Nasıl Artırılır?”

  1. odea kredi kartın limiti cok düşük kart limitinin artırılmasını istiyorum 1.500 tl

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
İş Bankası Maksimum Kart Erteleme Nasıl Yapılır

İş Bankası'nın tüm müşterilerine sunduğu Maksimum Kart'ın getirdiği ayrıcalıkların sonu gelmiyor. Müşterilerin de büyük beğenisini kazanan Maksimum Kartın sunduğu sayısız...

Kapat