İş Bankası % 0.40 Faiz ile Kentsel Dönüşüm Kredisi

İş Bankası, depreme dayanıklı olmayan binalarını yenilemek isteyenler için aylık sadece % 0.40 faizle Kentsel Dönüşüm Kredisi kampanyası başlattı. Konut ve işyerlerini yeniden inşa etmek için İş Bankası’nın Kentsel Dönüşüm Kredisini kullananlar, kanun kapsamındaki faiz ve harç avantajlarından yararlanarak binalarını yenileyebiliyorlar. Krediye başvuru yapmak için kat maliklerinden birisi tarafından risk raporu alınması ve bankaya başvuru yapılması yeterli oluyor.

Bu kapsamda kullanılacak krediler için uygulanacak faizin 4 puanlık bölümü devlet tarafından karşılanıyor. Yapılacak yasal işlemler harçlardan ve vergiden muaf. Bu harç ve vergiler arasında ruhsat harcı, tapu harcı, noter harcı, belediye harçları sayılabilir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanmak için İş Bankası’nı tercih edenler, 1 – 24 ay arası vadede % 0.40 faiz öderken, 25 – 36 ay arası vadede % 0.44, 37 – 48 ay arası vadede % 0.47, 49 – 60 ay arası vadede % 0.49, 61 – 120 ay vadede ise % 0.50 faiz ödüyorlar. % 0.80’ler civarında seyreden normal konut kredisi faizlerinin yaklaşık yarısına denk gelen bu faizleri kat malikleri öderken 4 puanlık kısmını devlet ödüyor.

bankamatik-isbankKentsel Dönüşüm Kredisi Koşulları

Binanın kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirilmesi için riskli yapı olduğuna rapor alınması gerekiyor. Sözkonusu rapor Bakanlık tarafından yetki verilmiş firmalardan alınıyor. Binanın riskli alanlarda yer aldığını kanıtlamak için de buna dair resmi bir belge alınması gerekiyor.

Kat maliklerinin en az üçte ikisinin kurul kararı alarak, müteahhitle sözleşme imzalamış olması da aranan bir diğer şart. Üçte iki kuralı arsa payı bazında hesaplanıyor.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “İş Bankası % 0.40 Faiz ile Kentsel Dönüşüm Kredisi”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Odeabank İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara Şubeleri ile Faaliyette

Türkiye'nin yeni bankası Odeabank şube ağını genişletiyor. Odeabank'ın yeni şubesi 15 Ocak'ta Ankara'da hizmet vermeye başladı. Böylece Odeabank toplam dört...

Kapat