Sabit Taksitli Kredi mi Artan Taksitli Kredi mi Kullanmalı?

Bankalar kredi verme rekabetini sürdürürken değişik ödeme şekillerine göre şekillenmiş kredi seçenekleri sunuyorlar. Özellikle mortgage kredilerinde birbirinden ilginç ve avantajlı geri ödeme planları sunulurken, ihtiyaç kredilerinde de farklı geri ödeme planlarına göre kredi kampanyaları sürdürülüyor. Bankaların ihtiyaç kredisi kampanyalarında ön plana çıkan kredi planlarından ikisi sabit taksitli krediler ve artan taksitli krediler.

Sabit taksitli krediler adı üstünde sabit kredi taksitlerinin ödeneceği krediler. Kredi kullanan kişi vade boyunca her ay aynı miktarda taksit ödüyor. Örneğin kredi taksidi aylık 500 TL ise ve kredinin vadesi 60 ay ise her ay 500 TL taksit ödenerek kredi borcu bitiriliyor. Değişmeyen geliri olanlar ve ileride de kazançlarında belirgin bir artış beklemeyen ücretli çalışan kesimin, kamu görevlilerinin ve standart bir gelire sahip olan serbest çalışanların tercih etmeleri gereken krediler çoğunlukla sabit krediler olmalıdır deniliyor.

Artan taksitli krediler ise son dönemin gözde kredi modellerinden. Artan taksitli kredilerde belirli bir miktar kredi kullanılıyor ve vadenin ilk dönemlerinde düşük taksit, kredinin vadesinin bitmesine yakın dönemlerde ise yüksek aylık kredi taksitleri ödeniyor. Genellikle 6 ay ya da 1 yıllık dönemlerde ödenecek kredi taksit tutarları arttırılıyor. Örneğin 150 TL ile başlanan aylık taksit ödemeleri zaman içinde belirli bir yüzdeyle artarak vade sonundaki zaman diliminde aylık 450 TL’ye çıkıyor.

Gelirlerinde gelecekte artış bekleyenler, gelir düzeylerinin yükseleği beklentisi içinde olanlar için Artan Taksitli Kredi iyi bir kredi modeli. Ancak gelecekte herşeyin bizim hesapladığımız şekilde gitmeyebileceğini de düşünmek gerek. Bu nedenle gerçekçi bir şekilde gelirlerinde artış bekleyenlerin bu kredileri kullanmaları tavsiye ediliyor.

Bunun yanısıra daha önce kullandıkları kredilerin taksitleri devam edenler ve gelecekte bu taksitlerin sona ereceği dönemlerde yeni kredi taksitlerine yer açılacağını düşünenler için Artan Taksitli İhtiyaç Kredisi kullanmak iyi bir fikir olabilir. Örneğin şu anda 5.000 TL kredi borcu olan ve kredi geri ödemeleri 2 yıl sonra sona erecek olan birinin ilk 2 yıl düşük taksitlerle 5.000 TL daha kredi kullanması akılcı bir yöntem olarak görülebilir. İki yıl sonra ilk kredinin taksitleri sona ereceğinden yeni kullanılan kredinin yüksek taksit ödemelerini 2 yıl ve sonrasına erteleyecek şekilde düzenlenmesi nakit ihtiyacının kesintisiz ve bütçeyi zorlamadan sağlanmaya devam etmesini sağlayabilir.

Dolayısıyla Sabit Taksitli İhtiyaç Kredisi ya da Artan Taksitli İhtiyaç Kredisi seçeneklerinden birini tercih etmek kişinin kendi gelir durumuna, gelecek beklentisine, kendi ödeme güçlerine, alışkanlıklarına ve gelecek beklentilerine bağlı gibi gözüküyor.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Sabit Taksitli Kredi mi Artan Taksitli Kredi mi Kullanmalı?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Axess Cash-Para Nedir? Nasıl Kullanılır? Cash-Para Başvurusu Nereye Yapılıyor?

Axess Cash-Para Nedir? Axess'in yeniliklerinden biri olan Cash-Para kredi kartı dünyasında bir ilke daha imza atıyor. Axess Cash-Para ile Axess...

Kapat