Kredi Kullanımı – Bankalar Kredi Verirken Ne Belgeler İstiyorlar

Kredi kullanma bugünlerde hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri. Kredi kartlarının yanısıra sunulan ihtiyaç, konut ve taşıt kredileri hayatımızı kolaylaştırırken kredi karltarına göre daha uygun olan faiz oranları ve yüksek tutarları ile avantajlı ve vadeli bir borçlanma imkanı sunuyorlar.

Kredi kullanımı için bankalara başvuru yapıldığında çoğu banka evraksız, formalitesiz kredi gibi reklamlar yapsa da kaçınılmaz olarak bazı belgeler istiyorlar. Bu belgeler temelde nüfus cüzdanı, gelir belgesi ve yerleşim yerini gösteren bir fatura ya da ikametgah belgesi oluyor. İhtiyaç kredilerinde bu belgeler genellikle yeterli olurken konut ve otomobil kredilerinde bu üç belgeye ek olarak başka belgelerde isteniyor.

Kredi kullanımı için istenen belki de en önemli belge gelir belgesi. Kredi verilip verilmeyeceği ve verilirse tutarı genellikle bir gelirinizin olup olmadığına ve bunu belgelendirmenize bağlı. Bir gelir sahibi olup da bunu belgelendiremiyorsanız kredi başvurusu süreci olumsuz sonuçlanabiliyor. Gelir belgesinin yanısıra gelir miktarı, devamlılığı, daha önce kullanılan kredilerin ödeme durumları, Merkez Bankası listesinde olmamak, şu anda kullanılan başka bir kredi varsa bunun gelirinizin ne kadarını kullanılmaz hale getirdiği, çalıştığınız sektör, işyeri ve işyerindeki konumunuz ve ünvanınza varıncaya kadar pekçok şey kredi miktarının belirlenmesinde ve krediye olumlu ya da olumsuz cevap verilmesinde etkili oluyor.

Ancak akılda tutulması gereken en önemli şey belki de yılgınlığa kapılmamak. Bir banka kredi vermediyse bu tüm bankaların size kredi vermeyeceği anlamına gelmiyor. Bankaların kredi değerlendirme kriterleri ve politikaları birbirinden farklı oluyor. Hatta ülkenin ve dünyanın içinde bulunduğu ekonomik koşullar bile size kredi verilip verilmemesini ve tutarını etkiliyor. Yunanistan’daki borç krizinin çözümsüz bir döneminde size kredi vermemeyi tercih eden bir banka aynı ülke Avrupa’dan yardım aldığında kararını değiştirebilir.

Kredi kullanımı için belki de en uygun meslek kamu kesiminde çalışmak ya da emekli olmak bugünlerde. Kamu kesiminde memur, işçi, asker, polis, öğretmen, askeri personel, öğretim görevlisi gibi konumlarda çalışanlar özel sektör çalışanlarına göre daha kolay kredi alabiliyorlar. Emekli olmak da tercih edilen bir konum haline geldi. Buna kadrolu çalışan belediye personelini de ekleyebiliriz. Bunun en büyük sebebi kamu kesiminde çalışanların iş garantisine sahip oldukları ve gelirlerinin devam edeceği düşüncesi. Kamu kesiminde çalışanlardan gelir belgesi olarak maaş bordrosu isteniyor.

Elbette serbest çalışanlar ve özel sektörde görev yapanlar da kredi kullanabiliyor. Bir işyerinde çalışan özel sektör çalışanlarından gelir belgesi olarak maaş yazısı isteniyor. Serbest çalışanlardan ise istenen gelir belgesi vergi levhası ve ticaret sicili gibi belgeler oluyor. Bankalar belirli bir diploma gerektiren doktorluk, avukatlık gibi meslekler için büro ya da muayenehaneleri olanlara ya da açmak isteyenlere diğer serbest meslek sahiplerine göre daha kolay ihtiyaç kredisi veriyorlar. KOBİ konumundaki serbest meslek sahipleri ise daha çok KOBİ kredisi kullanmak istediklerinde itibar görüyorlar. Emeklilerden ise emekli maaş cüzdanları ve emekli kimlik kartları talep ediliyor. Kira geliri ve faiz geliri gibi gelirleri olanlardan ise kira sözleşmesi ve vadeli mevduat cüzdanı gibi belgeler isteniyor.

Bankalar yerleşim belgesi olarak son aylara ait elektrik, su, doğalgaz faturası gibi bir fatura istiyorlar. Eğer böyle bir faturanız yoksa muhtara gidip ikametgah belgesi almanız gerekiyor.

Bankaların istediği belgelerin belki de en kolayı kimlik belgesi. Kimlik belgesinde TC Vatandaşlık numarasının olması gerekiyor. Nüfus kağıdı yerine ehliyet ya da pasaport da kabul ediliyor.

İhtiyaç kredisi kullanımında genellikle kimlik, yerleşim ve gelir belgelerinden başka bir belge istenmiyor. Kredi tutarı çok büyük olmadıkça (örneğin 50 Bin Lira) kefil şartı da aranmıyor. Büyük tutarlı kredilerde kefil şartı ya da gayrimenkul üzerine ipotek konulması şartı aranıyor.

Konut kredilerinde ise bankalar bu belgelere ek olarak satın alınacak konutun tapu belgesini istiyorlar. Konut hakkında ekspertiz incelemesi yapılıyor. Konutun kredi kullanımına uygun bir konut olması gerekiyor. Konut ekspertiz raporuyla satın alınmak istenen konutun değeri belirleniyor ve buna göre kredi tutarı ortaya çıkıyor. Kredi kullanıldığında konut üzerine borç bitene kadar ipotek tesis ediliyor.

Otomobil kredilerinde ise ihtiyaç kredileri için istenen belgelere ek olarak satın alınacak aracın proforma faturası isteniyor. Bu belge sıfır kilometre araçlar için talep ediliyor. 2. el araçlar için kullanılacak kredi için ise genellikle noterde yapılacak satış vaadi sözleşmesi isteniyor.

Tags : , , , , , , ,

One thought on “Kredi Kullanımı – Bankalar Kredi Verirken Ne Belgeler İstiyorlar”

  1. iyi günler ben çiftçiyim ve ihtiyaç kredisi için bankaya gideceğim ama gelir belgesi olarak ürettiğim malın satıldıktan sonra hal den bana yollanan faturası yeterli olurmu acaba.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
İş Bankası Kredi Başvurusu SMS ile, Bankamatikten, Telefondan, İnternetten Yapılabiliyor

İş Bankası cazip koşullarla sunduğu kredi kampanyalarını sürdürüyor. İş Bankası'nın sunduğu en son İhtiyaç Kredisi’yle 60 ay vadeli 30.000 Lira...

Kapat