Banka Kredisi Başvurusu ve Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Banka kredileri çağımızın vazgeçilmezlerinden. Her türlü günlük ihtiyaçlardan otomobile, konuttan eğitime kadar tüm alanlardaki nakit ihtiyaçlarımız için bankalar kredi verme yarışı içinde.

Banka kredisi kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? Hangi kredi kampanyasına başvurmalı? Hangi bankanın kredisi daha uygun? Tüm bu sorulara yanıt vermeden önce kendimize sormamız gereken en önemli soru şu: Kullanacağımız krediye gerçekten ihtiyacımız var mı? Bu soruyu iki şekilde düşünebiliriz? Öncelikle kredi kullanarak alacağımız mal ya da hizmete ihtiyacımız var mı? Eğer almak istediğimiz otomobil ya da konut gibi ihtiyaçlar bizim için gerçekten bir zorunluluksa bu durumda şunu sormalıyız? Bu ihtiyacımı karşılamak için krediye ihtiyacım var mı? Belki elimizde belirli bir nakit vardır. Ya da ailemizden veya bir yakınımızdan nakit bulma şansımız var mı? Elimizde bir miktar nakit varsa ve örneğin bir otomobil için kredi kullanmak istiyorsak bu nakit tutarını tümüyle kullanıp üstüne mi kredi çekmeliyiz, yoksa elimizdeki nakiti daha ileride ortaya çıkabilecek ihtiyaçlar için mi ayırmalıyız. Bu soruların cevabı kişiye göre değişir. Bu nedenle herkesin harcama ve kredi kullanma planı kendine özel oacaktır.

Kredi kullanmaya karar verdiğimizde hangi bankayı tercih etmeli? Aslında bankaların kredi kampanyaları birbirlerine çok yakın koşullar sunuyor. Bu nedenle banka tercihinden daha çok kredi kampanyaları arasında tercih yapmak daha çok önem taşıyor. Kredi koşulları faiz, vade ya tutar olarak birbirine yakın olsa da bazı bankaların gelir belgesi istemeden kredi kullandırdıkları oluyor. Bazı bankaların kredi kullandırma politikaları daha esnek olabiliyor. Örneğin başka bankalardaki kredi borçları devam ederken kredi kulanmada kolaylık sağlayan bankalar var. Bankaların kredi kullandırma politikaları zaman içinde de değişebiliyor. Bazı dönemlerde kolay kredi kullandırırlarken bazı dönemlerde daha zor koşullar talep edebiliyorlar.

Kredi kullanacağımız bankanın tespiti de genellikle kendi ihtiyaçlarımızla şekilleniyor. Kendi kredi durumumuz ve geçmişimize göre kredi verecek banka hangisi olabilir? Bu sorunun cevabı da kişiye göre değişecektir.

Kredi kullanacağımız bankayı tespit ettikten sonra yapmamız gereken şey hangi kredinin bize uygun olduğunu saptamak. Ödemeleri eşit taksitlerle mi yapmak istiyoruz? Yoksa ilk ödemeleri düşük tutarlarlarda mı yapmak istiyoruz? İlk aylarda ödeme yapılmayan ertelemeli krediler mi bizw göre? Bu soruları cevapları da yine kişiye özel olacaktır.

Kredi kullanırken maliyet açısından en çok dikkat edilmesi gereken şey ise yıllık toplam maliyet oranı. Bir kredinin faiz oranı düşük olabilir, ancak bu krediden çok yüksek dosya masrafı ya da başka isimlerle masraflar alınıyor olabilir. Bu durumda düşük faizli gözüken kredinin toplam maliyeti daha yüksek faizli olan bir kredidien daha fazla olabilir. Bu nedenle maliyet yöününden bakılması gereken en önemli konu kredinin yıllık toplam maliyet tutarı olacaktır. Kredi kullanırken mutlaka kredinin toplam maliyet oranını sorun ve öğrenin. Kredi maliyetlerini toplam maliyet üzerinden karşılaştırmaya çalışın. Bu şekilde en ucuz maliyetli krediyi bulmak mümkün olacaktır.

Kredi kullanmak hayatımızın önemli parçalarından biri. Ancak kredi kullanırken kendimize en uygun krediyi tespit ettiğimizden emin olmalıyız. Kredi tutarını belirlerken mümkün olduğunca gerçek ihtiyacımız olan tutarın üzerine çıkmamalıyız. Ödeyebileceğimiz tutarlarda kredi kullanmak bizi ileride yaşanacak ödeme sorunlarından kurtaracaktır. Gerçekten ihtiyacımız olan krediyi kullandığımızdan emin olmak kredi alırken aklımızda tutmamız gereken ilk şey olmalı.

Tags : , , , , , , , , , , , , , ,

0 thoughts on “Banka Kredisi Başvurusu ve Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Akbank’ın Yeni Kredi Kampanyası Düşük Faizli Kredi Kullanma Fırsatı Sunuyor

Akbank'ın düşük faizli kredi kampanyaları yeni yılda da devam ediyor. Ocak ayı boyunca sürecek yeni ihtiyaç kredisi kampanyasıyla Akbank'a gelenler...

Kapat