Kredi Kartı İçin Tek Limit Nasıl Olacak Ne Kadar Kart Limiti Verilecek

Kredi kartları için tek limit uygulamasına geçiliyor. 2012 yılı içinde geçilmesi planlanan uygulama ile kredi kartı bulunan kişilerin tüm kartları için tek limit belirlenecek. Bu limit çerçevesinde vatandaş dilediği sayıda kredi kartı kullanmaya devam edecek.

Kredi Kartı Tek Limit Uygulaması Ne Getiriyor? Tek Limit Ne Kadar Olacak? Tek Limit Nasıl Belirlenecek? Bu konuda kesinleşmiş bir karar olmamasına rağmen BDDK’nın vatandaşın gelirine göre tek bir limit belirlenmesini istediği öne sürülüyor. Tek limit kredi kartı kullanıcısının yıllık gelirinin toplamına göre belirlenecek. Belirlenecek kredi kartı limitinin yıllık toplam gelirin % 30 ile % 50’si arasında olması planlanıyor.

Tek Limit Nasıl Hesaplanacak? Hangi Gelirler Hesaba Katılacak? Kredi kartı tek limiti hesaplanırken maaş gibi ücret gelirlerinin yanında varsa kira ya da faiz gibi gelirler de hesaplama içine alınacak. BU uygulama gerçekleşirse örneğin 1.000 TL maaşı olan bir kişi yıllık geliri olan 12.000 TL’nin % 50’sine kadar kart limiti alacak. Bu kişinin kart limiti toplam 6.000 TL’ye kadar belirlenebilecek. Bu limit ile isterse tek bankadan kredi kartı alacak, isterse bankalar arasında limitini bölüştürerek birden fazla sayıda kredi kartı kullanabilecek. Örneği 2.000 Lira limitli 3 tane kredi kartı alabilecek ya da 1.000 Lira, 1.500 Lira, 1.000 Lira ve 2.500 Lira limitli 4 tane kredi kartı alabilecek.

Kart Limitini Bankalar Nasıl Bilecek ve Belirleyecek? Uygulamanın hayata geçirilmesi için kart kullanıcısının limit ve gelir bilgilerinin toplandığı ortak bir bilgi havuzu kurulması gerekiyor. Bu işlemin de zaman alacağı düşünülüyor.

Tek Limit ile Kart Limitleri Azalacak mı? Dünyadaki ekonomik kriz ve yüksek çıkan cari açık rakamları kredi kartı ve kredi harcamalarının düşürülmesi gerektiği inancını oluşturdu. Bu nedenle bu uygulamanın asıl amacının kredi kartı limitlerini azaltarak kredi genişlemesini daha düşüş seviyelere çekmek olduğu söyleniyor. Bu nedenle çoğu kişinin toplam kredi kartı limitlerinin bugünküne göre azalacağını söyleyebiliriz.

Uygulamanın Vatandaşa Faydası Olacak mı? Genelde daha düşük bir kredi kartı limiti toplamı oluşacağı için bu limit toplamından pay kapmak isteyen banklar rekabete girecekler. bu rekabet sonucu kredi kartı faizlerinin düşmesi, kart ücreti uygulamalarına son verilmesi bekleniyor.

Tags : , , ,

4 thoughts on “Kredi Kartı İçin Tek Limit Nasıl Olacak Ne Kadar Kart Limiti Verilecek”

 1. ben tüm bankalara bu konu hakkında sorun yaşayanlar veya aylık maaş ile çalışan memur ve işçiler için düzenleme yapılması geneli kapsamaması benim ekonomik özgürlüğümün sosyal devlet yapısı içerisinde kısıtlanamayacağını kominist bir sistemde olmadığımız belirtiyorum sorun yaşıyorsa kısıtlasın ama sorun yaşamayıpta hiç bir problemi olmayana dokunmasın en ideal çözüm bu bankalarda bu şikayetimi hem yazılı hemde sözlü olarak almaktadır. tıpkı beceriksizler yüzünden yaşadığımız asgari ödeme tutarı yükseltilmesinde olduğu gibi bu yasa ilede oldu bittiye gelmesine hiçbir şekilde müsade etmemeli dürüst ve problemsiz kullanan tüketiciler. bırakılsın artık bu kurunun yanında yaşta yanar politikaları genele değil sorun yaşayana yasa çıakrılsın. 8 yıldır kart kullanıyorum ve herzaman toplam borcumu kapatmışımdır. ve birilerinin yüzünden aynı kefeye yıllardır konulmak artık canımı sıktı her merciye buna karşı olduğumu tarafıma iletildiği taktirde hertürlü dilekçeyi ve ıslak imzayı vereceğimi belirttim. böyle bir yasa çıkarsa 125 bin tl limitim 5-6 bin tl oluyor. hayatımın mahfolduğu ve 10 yıl öncesine götürecek bir durum bu. ve hiç bir sosyal devlet çatısında ekonomik özgürlükler kısıtlanamaz bu sadece kominist yapılarda söz konusudur kredibilitem iyise sorun yaşamıyosam ve ben istiyorsam limitim yükselir zaten sakıncalı görsem şuursuz yada aptal bir insan değilim ben limitimi düşürtürüm. kimse benim yerime kendisini karar mercine koyamaz.

 2. Benim 1.500 net maaş kazancım var yaşım 18.daha yeni oldu..
  8 aydır ssk lı olarak çalışıyorum ama maaş’ım asgari ücret üzerinden gösteriliyor.
  işyeri onaylı net ücret in yazdığı kagıt götürecegim.
  bu hesaba göre benim limitim 9.000tl oluyor
  ama en önemlisi bana 9.000 lik limitli kart verirler mi?
  çünkü yaşım daha 18.. yaşıam gireli de 1 ay oldu.

 3. 7 tane kredi kartım var. hiç birinde sorun yok. limitimin düşürülmesi ise canımı çok sıkıyor. kredi kartı ile sorun yaşayanların limitleri düşürülsün kardeşim. sorun olmayanlarla sorununuz ne anlamadım gitti. adaletsizlik bu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Bank Asya Cep Şubesi ile Hesap Kart Para Transferi Döviz İşlemleri

Bank Asya'nın yeni uygulaması AsyaCep nedir? AsyaCep Şube Bank Asya'nın cep telefonu kullanıcılarına sağladığı büyük kolaylık. Bank Asya cep telefonu...

Kapat