Biyokimlikli Bankamatik ile Şifresiz Bankacılık İşlemleri İş Bankası’nda

İş Bankası Biyokimlikli Bankamatik nedir? Biyokimlik teknolojisi nasıl çalışır? İş Bankası’nın yeniliklerinden biri olan Parmak Damar Tanıma Teknolojisi ile Bankamatik işlemleri şifresiz ya da kartsız olarak gerçekleştiriliyor. Kişiyi parmağından tanıyan Biyokimlik adı verilen teknoloji ile Bankamatik işlemleri şifre girmeden, kart ve parmak damar haritası bilgilerinin eşleştirilmesi yöntemiyle yapılıyor. Bunun yanı sıra müşteri numarası ve interaktif şifre ile kartsız işlem yapmak da mümkün.

İş Bankası Parmak Damar Teknolojisi’nden yararlanmak için ne yapmak gerekli? İş Bankası’nın yeni teknolojisi ile Biyokimlikli Bankamatik işlemi yapabilmek için İş Bankası şubelerine uğramak yeterli. Müşterinin parmağının damar yapısı alınarak parmak sisteme tanıtıldıktan sonra sadece parmak kullanılarak şifresiz Bankamatik işlemleri yapılmaya başlanabiliyor.

Parmak Damar Tanıma Teknolojisi güvenli mi? Doğru sonuç veriyor mu, riski var mı? Parmak damar yapısı, insan yaşamı boyunca değişmedği ve her insanda ayrı olduğundan kimlik doğrulama sırasında güvenilir sonuç veriyor. Hızlı bir şekilde gerçekleştirilen kimlik doğrulama işlemi bir kaç saniyede tamamlanıyor. Akılda şifre tutulmasına gerek kalmadan işlem yapılması imkanı tanıyor.

Parmak Damar Tanıma Teknolojisi ile parmak damar haritasının çıkarılması sırasında sağlıkla ya da hijyenle ilgili bir sorun yaşanmıyor, herhangi bir fiziksel ağrı, acı ya da sonradan ortaya çıkacak bir etki sözkonusu olmuyor. Parmak damar haritası çalınamadığı ve kopyalanamadığı için ATM sahtekarlığı riski ortadan kaldırılmış oluyor.

İş Bankası Biyokimlik Teknolojisi kişisel güvenlik ve gizlilik açısından sakıncalı mı? İşbank Bankamatik kullanıcılarından alınan parmak damar haritası örneğinden üretilen veri kimlik tespiti için değil, kimlik doğrulama için kullanılıyor. Kişisel gizlilik ile ilgili bilgilerin alınması ve başka amaçlarla kullanılması gibi endişeler olmadan kullanılabiliyor.

Tags : , ,

0 thoughts on “Biyokimlikli Bankamatik ile Şifresiz Bankacılık İşlemleri İş Bankası’nda”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Akbank Axess Kart ile 24 Ay Taksitli Avans 0.39 Faizle ATMlerden Çekilebiliyor

Axess Taksitli Avans Kampanyası Nedir? Kimler Axess ile Taksitli Avans Kullanabilir? Axess kredi kartı sahipleri acil nakit ihtiyaçları için 24...

Kapat