Ucuz Kredi Nasıl Anlaşılır? Avantajlı Krediyi Bulma Yolları

Bankalar arasındaki kredi rekabeti sürerken tüketiciler açısından en önemli konu en ucuz krediyi veren bankayı bulmak oldu. Bir kredinin ucuz olup olmadığı nasıl anlaşılır? Her banka kredi reklamları ve tanıtım kampanyalarıyla en cazip krediyi verdiğini iddia ederken bu reklamların gerçekliği var mı?

Banka reklamlarında söylenenler doğrudur ama acaba bir bankanın ön plana çıkardığı kredi ürünü sizin için uygun mudur? Ucuz kredi ararken asıl sorulması gereken soru bu. Her banka belirli bazı kredi ürünlerini ön plana çıkararak tanıtım kampanyası yapar. Genellikle bu ürün gerçekten de avantajlıdır. Ama acaba bizim aradığımız kredi kampanyası ve ürünü bu mudur?

Avantajlı krediyi bulmaya çalışırken aslında dikkat etmemiz gereken tek şey kendi ihtiyacımız. Ne kadar limitte, hangi miktarda ihtiyaç kredisi, oto kredisi ya da mortgage konut kredisi arıyoruz? Öncelikle bunu belirlemeli ve bu kredi tutarındaki banka kredi ürünlerini karşılaştırmalıyız. Herhangi bir bankanın 10.000 TL limitli kampanyası çok cazip olabilir, ama bize 20.000 TL kredi gerekiyorsa bu kampanyanın bizim için anlamı yoktur. 20.000 TL’lik bir kampanyayı yakaladığımızda bu kampanyanın sadece kamu çalışanları ya da emekliler için geçerli olduğunu öğrenebiliriz. Bu durumda kamu çalışanı ya da emekli değilsek bu kampanyanın da bize uygun olmadığını görebiliriz.

Kredi limitiyle beraber araştırmamız gereken diğer koşul kredi vadesidir. Bir tüketici kredisi ya da taşıt kredisi çok uygun faiz oranlarına sahip olabilir. Ama aradığımız vadede bir kredi değilse bizim için yine uygun olmayacaktır. Vadelerde de değişik meslek gruplarına göre değişik vadeler uygulandığını gözden kaçırmamak gerekir. Örneğin çoğu bankada ihtiyaç kredilerinde 60 ay vade bordrolu çalışanlar için geçerli olmaktadır.

Sadece faiz oranlarının düşük olması da bir kredinin ucuz ve avantajlı bir kredi olduğunu göstermez. İhtiyaç Kredisi, Ev Kredisi ya da Taşıt Kredisi hangi kredi olursa olsun kredinin faiz oranının yanısıra dosya masrafı, sigorta masrafı gibi ek ödemeler içerip içermediğine bakmalıyız. Bu ek ödemeler toplam kredi maliyetini bazı kredi ürünlerinde faizin kendisinden fazla arttırabilir. Faiz oranlarının ve masrafların vade sürelerine göre değişebileceğini de aklımızdan çıkarmamalıyız.

Tags : , , , , , , , , , , , , , , ,
Önceki yazıyı okuyun:
Garanti Masrafsız İhtiyaç Kredisi Garanti Bankası Kredileri

Garanti Bankası İhtiyaç Kredisi seçenekleri arasında Garanti Masrafsız İhtiyaç Kredisi seçeneği de var. Dosya Masrafsız 60 ay vadeli olarak kullanılabilen...

Kapat