Venedik Kanalları, Binaları ve Köprüleri ile Tarih Kokuyor

Venedik yüzyılların getirdiği kültürü ve sanatsal ortamıyla turistlerin ilgi odağı olan bir dünya şehri. Venedik tarihi eserleri, gezilip görülecek yerleri, turistik güzellikleriyle dikkat çeken bir turizm şehri. Venedik kanallarla birbirinden ayrılan ve köprülerle birleşen 118 küçük adacıktan oluşan ilginç bir şehir. Po ve Piave nehirleri arasında kalan kentin tahmini nüfusu 270 bin civarında. ‘Suyun Şehri’ ya da ‘Köprülerin Şehri’ olarak da bilinen İtalya’nın en önemli turizm şehirlerinden biri olan Venedik her yıl Türkiye’den de turlar ve gezilerle binlerce turist çekiyor. İtalya tatil turları arasında Roma, Floransa gibi diğer İtalyan şehirleri arasında Venedik ön plana çıkan turizm merkezlerinden biri. Venedik gondolları ve kanallarıyla ünlü bir şehir ve romantik bir tatil ve balayı yaşamak isteyenler için ideal. Venedik günde yaklaşık 50 bin turiste ev sahipliği yapıyor. Venedik Bienali ve Venedik Film Festivali şehrin saygın sanat etkinliklerinden. Tarihi Venedik Karnavalı ise 1980’li yıllarda turizm amaçlı olarak yeniden canlandırıldı. Şehrin en önemli binaları ve turistik alanları Aziz Mark Bazilikası ve çevresi, Büyük Kanal ve San Marco meydanı. Şehir dünyanın en çok ziyaret edilen 30 şehri arasında yer alıyor.

Venedik şehir devleti orta çağlar boyunca denizcilik alanında ön plana çıkmış bir tarihi şehir. Tarih kokan bu kent baharat ve ipek ticaretiyle zenginleşmiş ve Avrupa’nın kaderine yön veren kentlerden biri haline gelmiş. Venedik şehri Rönenans İtalya’sının da önemli şehirlerinden biri. Senfonik müzik ve operanın da önemli merkezlerinden biri olan Venedik aynı zamanda ünlü besteci Vivaldi’nin de doğum yeri. Venedik dünyada mimarisi, binaları ve sanatsal görünütüsüyle de ünlü bir şehir. Venedik’in tarihi eski Romalılara kadar dayanıyor. İlk olarak bir Roma imparatorluğu şehri olarak tarih sahnesine çıkan kentin ilk kuruluşuyla ilgili tarihi bir belgeye rastlanmıyor.

Bugünkü modern Venedik altı bölgeye ya da İtalyancası ile “sestiere”ye ayrılıyor. Bu bölgeler Cannaregio, San Polo, Giudecca ve Isola Sacca Fisola’dan oluşan Dorsoduro, Santa Croce, San Giorgio Maggiore’yi de kapsayan San Marco ve San Pietro di Castello ve Sant’Elena’dan oluşan Castello. Venedik kışları serin, yazları ise oldukça sıcak bir iklime sahip. Danieli Hotel ve Caffe Florian 20. yüzyılın başlarında zenginlerin kaldığı ve ziyaret ettiği tarihi mekanlardan.

Tags : , , , , , , , , ,

0 thoughts on “Venedik Kanalları, Binaları ve Köprüleri ile Tarih Kokuyor”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Prag Avrupa’nın Tarih, Kültür ve Finans Merkezi

Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag bugünlerde Avrupa'nın önemli turizm merkezlerinden biri. Yüzyıllara varan sanat ve kültür geçmişi, mimarisi ve gezip görülecek...

Kapat