Prag Avrupa’nın Tarih, Kültür ve Finans Merkezi

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag bugünlerde Avrupa’nın önemli turizm merkezlerinden biri. Yüzyıllara varan sanat ve kültür geçmişi, mimarisi ve gezip görülecek yerleriyle Prag son dönemlerde Türk ziyaretçilerin de ilgisini çeken tur ve gezi şehirlerinden. Prag’a sadece bayram, yılbaşı, yaz gibi özel dönemlerde değil dört mevsim boyunca uygun fiyatlarla tur imkanları bulmak mümkün. Kredi kartlarına taksit yapılan ve ödeme kolaylıkları sunulan uluslararası turlarla Prag’da unutulmayacak bir tatil yapabilirsiniz. Kent Sovyet işgali sonucu bir süreliğine Doğu Avrupa’nın bölgelerinden biri gibi gözükse de aslında tarihte Batı Avrupa’nın kültürüne, sanatına ve yaşantısına etki eden kurucu unsurlarından biri olarak yer alıyor. Çek Cumhuriyeti de bugün için de tarihteki eski konumuna dönme çabası içerisinde.

Prag 1 milyondan fazla nüfusuyla sadece Çek Cumhuriyeti’nin değil, Avrupa’nın da kültür ve sanat merkezlerinden biri. Daha önce Çekoslavakya’ya başkentlik yapmış olan şehir tarihte önemli bir yere sahip. Prag son dönemde gelişen Çek ekonomisiyle özellikle finans sektöründe önemli bir cazibe merkezi haline geldi. Çek Kronası dünyanın en saygın paralarından biri oldu. Çek Cumhuriyeti önemli düzeyde yabancı sermaye ve yatırım çekiyor. Ülkedeki cazip yatırım fırsatları Çek Cumhuriyeti’ni Doğu Avrupa’nın finans merkezi konumuna getirdi. Çek Cumhuriyeti ekonomi ve finans piyasalarında Polonya, Rusya ve Türkiye’yle birlikte Doğu Avrupa ekonomilerinden biri olarak yer alıyor ve bu ülkelerle birlikte aynı kaynaklardan yatırım çekiyor.

Prag’da St. Vitus Katedrali gibi tarihi eserlerin yanında yeni inşa edilmiş gökdelenlere rastlamak mümkün. Şehir çağdaşlık ve modernizmle tarihi çok güzel bir şekilde harmanlıyor. Turistler için belki de en çekici olan yönlerinden biri bu. Şehrin sokaklarında tarihi tramvaylar hala hizmet veriyor ve turistler için mükemmel bir görsellik oluşturuyor. Prag’ın merkezi konumundaki Wenceslas Meydanı turistlerin gezip görmesi gereken mekanlardan. Meydanda Wenceslas Anıtı ve Ulusal Narodni Müzesi yer alıyor. Şehir Avrupa’nın tarihi ve sanatsal mirasını tam olarak yansıtan, mutlaka görülmesi gereken kentlerden biri.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Prag Avrupa’nın Tarih, Kültür ve Finans Merkezi”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Citibank Axess Kredi Kartı Avantajları

Citibank Kredi Kartları müşterilerine avantajlı alışveriş imkanları, chip para kazanma ve üye işyerlerinde cazip indirim ve taksit olanakları sunmaya devam...

Kapat