Atatürk’ün Bilinmeyen Resimleri – Dünya Arşivlerinden

Atatürk dünyadaki sanat ve fikir sitelerinde yer bulan ender Türk büyüklerinden biri. Mustafa Kemal Atatürk posterleri başta ABD olmak üzere tüm dünyada ilgi gören ürünlerden. Çoğu devrimciye ilham olmuş olan Mustafa Kemal Atatürk ortaya koyduğu ilkeleri ve idealleriyle pekçok ülkenin kuruluşuna da fikir katkısında bulunmuş olan bir lider. Atatürk 20. yüzyıla yön vermiş liderlerden biri olarak Gandhi, Churchill, Che Guevara gibi devlet liderleri ve halk önderleriyle birlikte anılıyor. Mustafa kemal’in resimleri de koleksiyon değeri yüksek tarihi fotoğraflar arasında yer alıyor. Atatürk’ün Türkiye’de çok fazla bilinmeyen bazı resimleri yabancı arşivlerde büyük bir titizlikle korunuyor. Yabancı devlet arşivlerinin yanısıra özel koleksiyonlarda da bilinmeyen pek çok Atatürk fotoğrafına ya da fotoğrafını içeren eski baskılara rastlamak mümkün.

Bu kaynaklardan yararlanarak Atatürk’ün bilinmeyen resimleri dünyanın saygın poster firmaları tarafında yeniden basılıyor. Kaliteli fotoğraf kağıtlarına yapılan baskıların yanısıra reprodüksiyon olarak gerçekleştirilen yeniden basımlar da var. Baskılara konu olan fotoğraflar ya özel olarak Atatürk döneminde çekilmiş ya da o dönemin ulusal ve uluslararası basınında yayınlanan resimlerden derlenmiş. Dünyada özellikle koleksiyoncular arasında ilgi gören resimler arasında sepia ve siyah beyaz tonlarda olanların yanısıra sonradan renklendirilmiş resimler de var. Sonradan renklendirilen resimlerin bazıları o günün teknolojisiyle elle boyanarak bizzat fotoğrafın üzerinde renklendirilmiş. Boya bizzat fotoğrafın kağıdına uygulandığından bu fotoğrafların orijinal şekillerine ulaşmak artık mümkün olmuyor. Ancak bu sonradan boyama Atatürk resimleri de başlıbaşına sanatsal değer taşıyorlar. Bazı resimler ise son teknoloji kullanılarak bilgisayar ortamında renklendiriliyor. Bu resimlerin orijinal halleri korunuyor.

Amerika’nın çoğu firmaları Atatürk posterlerine önemli yer ayırıyorlar. Poster şirketleri tarafından Atatürk’ün hiç bilinmeyen pek çok portresini sanatsal poster haline getirmiş. Türkiye’de bulunamayan bu portre resimlere internet aracılığıyla ulaşmak mümkün oluyor. Atatürk posterleri gördüğü saygıdan olsa gerek normal bir poster baskısıyla değil özel sanat çalışması kağıtlarına fotoğrafik baskı ya da giclee baskı adı verilen baskı biçimleriyle üretilmiş. Bunun yanısıra çerçeveli Atatürk posterlerini de bulmak mümkün. Mustafa kemal Atatürk sadece geçen yüzyılda değil bu yüzyılda da insanlara ilham kaynağı olmaya, kendilerini belirli bir başarıya adayanlara motivasyon sağlamaya devam ediyor.

Tags : , , , , , , , , , ,

0 thoughts on “Atatürk’ün Bilinmeyen Resimleri – Dünya Arşivlerinden”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Venedik Kanalları, Binaları ve Köprüleri ile Tarih Kokuyor

Venedik yüzyılların getirdiği kültürü ve sanatsal ortamıyla turistlerin ilgi odağı olan bir dünya şehri. Venedik tarihi eserleri, gezilip görülecek yerleri,...

Kapat