Ucuz İhtiyaç Kredisi

Bankalar değişik ihtiyaç kredisi kampanyalarıyla değişik faiz ve masraf oranlarında kredi sunmaya devam ediyorlar. Pekçok kredi seçeneği arasında en uygun ihtiyaç kredisini tespit etmek oldukça zor gözükebiliyor. Bazı kampanyalar düşük faizli olarak tanıtılırken, bazı kredi kampanyaları masrafsız ihtiyaç kredisi, bazıları ise faizsiz ihtiyaç kredisi sunuyor. Değişik vadeler, değişik ödeme planları ve tüketiciye bırakılan kampanya seçimleri kafaları karıştırıyor?

En ucuz ihtiyaç kredisini tespit etmek gerçekten düşündüğümüz kadar zor mu? Aslında en ucuz ihtiyaç kredisini belirlemenin çok kolay bir yolu var.

Öncelikle bilmeliyiz ki düşük faizli bir kredi kampanyası ya da kredi ürünü her zaman en uygun kredi anlamına gelmiyor. Düşük faizli bir kredinin masrafları fazla olabilir, diğer yandan daha yüksek faizli olan bir bireysel kredi ürünü masrafsız olarak kullandırıldığı için maliyetini daha düşük olabilir.

Bu nedenle en ucuz krediyi tespit etmek için bakmamız gereken şey toplam maliyet oranı olmalıdır. Toplam kredi maaliyeti kredi faizi, masraflar, sigorta ücretleri gibi değişik ödemelerin toplamından oluşur. Yıllık faiz yerine yıllık toplam kredi maliyetine bakmak en ucu krediyi bulmamız da yardımcı olur.

Kredi ürünlerinin kampanyalarında vade ve kredi limiti oranları da kredi maliyetini etkiler. Bize sunulan belirli bir vade ve belirli bir kredi tutarı cazip oranlar içerebilir. Ancak biz daha başka bir vadede ve daha değişik bir miktarda aynı kredi ürününü kullanmak istiyorsak bize uygulanan faiz, masraf ve toplam maliyet oranları değişecektir. Bu durumda reklamlarda bahsedilen oranlar ile hesap yapmak yerine kullanacağımız kredi tutarı ve istediğimiz vadedeki faiz ve masraf oranlarını öğrenmeliyiz.

Aklımızda tutmamız gereken belki de tek şey kendi aradığımız kredi tutarı ve vadedeki kredi ürünlerini karşılaştırmak olmalıdır. Bu kredi kampanyalarını karşılaştırırken yine unutmamamız gereken şey toplam maliyet oranıdır. Düşük gözüken faiz oranları yerine toplam maliyet oranının önemli olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız.

Tags : , , , , , , , , , ,
Önceki yazıyı okuyun:
Bireysel Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır

Bireysel kredilerde bankalar arasındaki rekabet büyürken bireysel kredi başvuruları da gün geçtkçe kolaylaşıyor. Tüketici kredisi, ihtiyaç kredisi, mortgage ya da...

Kapat