Kredi kartı borçlarına af var mı

Türkiye Bankalar Birliği’nden yapılan açıklamaya göre kredi kartlarına yönelik genel nitelikli bir yapılandırma çalışması bulunmuyor. Türkiye Bankalar Birliği, kredi kartı borçlarına yönelik af geleceği yönünde basında haberler yayınladığını ancak kredi kartları borçlarına afla ilgili herhangi bir çalışmanın bulunmadığını duyurdu.

TBB tarafından yapılan açıklamada sicil affı uygulamasının daha önce de gündeme geldiği vurgulanarak bankaların kredi kullandırırken asıl önem verdikleri konunun, müşterilerin krediyi ödeme gücü olduğu belirtildi. Birikmiş kredi kartı borçlarını ödeme düşücesinde olan, ancak ödeme güçlüğü içinde olan kredi kartı borçluları için 2009 yılının ikinci yarısında bir borç yapılandırılmasının gerçekleştirildiği hatırlatıldı. Açıklamada Türkiye Bankalar Birliği mevcut bir düzenleme varken yeni bir düzenlemeye gerek olmadığını savundu. Bireysel ve ticari nitelikli kredi kartlarına ilişkin Kasım ayına ait istatistiklerin kredi kartlarında sorunlu olan kredilerin azalma eğiliminde olduğunu gösterdiği bildirildi.

Esnaf ve sanatkarların kredi kartları borçlarına yönelik yapılandırma taleplerinin de gönüllülük esasında değerlendirilebileceğinin konuşulduğu açıklamada belirtildi. Açıklamada ayrıca TESK tarafından belirlenecek ihtiyaçların TBB’ye iletilmesi durumunda, TESK ve yapılandırmaya olumlu bakan bankaların temslcilerinin oluşturacağı bir komitede konunun ele alınabileceği prensip olarak benimsendiği vurgulandı.

Türkiye Bankalar Birliği’nden yapılan açıklamaya göre TESK ve TBB arasında yapılacak çalışmalarda sadece sorunlu durumda bulunan kredilerin değil, TESK üyelerinin kredi ihtiyaçlarına ilişkin bir değerlendirmenin yapılabileceği konuşuldu. Açıklamanın sonunda kredi kartlarına yönelik genel nitelikli bir yapılandırma çalışmasının Türkiye Bankalar Birliği’nin gündeminde olmadığı vurgulandı.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Kredi kartı borçlarına af var mı”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
İhtiyaç kredisi veren bankalar

Bankaların son dönemdeki ihtiyaç kredileri kampanyalarında faiz düşürme yarışı göze çarpıyor. Bankalar değişik ihtiyaç kredisi kampanyalarıyla müşterilerinin dikkatini çekmeye çalışıyorlar....

Kapat