Banka Kredisi Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Bankalar tüketici kredisi, ihtiyaç kredisi, araç kredisi, otomobil kredisi, taşıt kredisi, nakit kredi, tatil kredisi, bayram kredisi, ev kredisi, mortgage, konut kredisi, eğitim kredisi gibi dieğişik isimler altında pekçok bireysel nakit banka kredisi imkanları sağlıyorlar.

Yapılan kampanyalarda faizsiz kredi, masrafsız kredi, düşük faizli kredi, azalan ödemeli kredi, artan ödemeli kredi, balon kredi gibi çok değişik ödeme seçenekleri sunuluyor. Birkaç ay ertelemeli krediler, anapara ödemesi sonra olan krediler, taksitlere ara verilebilen taksit durdurmalı krediler gibi başka seçenekler de kampanyaların parçaları olarak karşımıza çıkıyor.

Tüm biraysel kredilerde en uygun ve en ucuz krediyi yakalamanın yolu aslında çok basit. Hangi vadede ne kadar kredi ihtiyacımız var. Bunu belirledikten sonra bankaların kampanyaları arasında bu vadede ve bu kredi limitindeki geri ödeme koşullarını karşılaştırmak kafa karışıklığını önleyecektir.

Kredi kullanırken asıl dikkat etmemiz gereken ise toplam maaliyet oranıdır. Düşük faizli ya da faizsiz olarak tanıtılan bir kredi dosya masrafları, zorunlu ve zorunlu olmayan sigortalar, kredi inceleme ücretleri, ekspertiz bedelleri gibi değişik isimlerle tahsil edilen masraflar nedeniyle toplam kredi maaliyeti açısından avantajlı olmayabilir. Aynı şekilde masrafsız kredi şeklinde tanıtılan bir kredinin faizi yüksek olabilir, dosya masrafı yerine başka isimlerle alınan masraflar içerebilir.

Bankalar genellikle belirli birkaç vade ya da kredi miktarını ön plana çıkararak tanıtım yapıyorlar. Diyelim ki 5.000 Lira limitte düşük faizli, 30.000 Lira limitte ise uzun vadeli olan bir kredi düşük faizli ve uzun vadeli olarak tanıtılabilir. Oysa önemli olan bizim aradığımız kredi miktarında en düşük maaliyetli krediyi en uzun vadelerle yakalamayı başarmaktır.

Tags : , , , , , , , , , , , ,
Önceki yazıyı okuyun:
Toyota 4 Ay Ertelemeli Otomobil Kredisi

Toyota Finans hayallerindeki Toyota'ya sahip olmayı düşleyenler için cazip taşıt kredisi seçenekleri sunuyor. Toyota 4 Ay Ertemeli Taşıt Kredisi ile...

Kapat