Araç Kredisi Şartları

Bankalar birbirleriyle rekabet halinde düzenledikleri taşıt kredisi kampanyalarında 0 km ve 2. el araçlar için kredi seçenekleri sunuyorlar. 0 km araçlar için genellikle 60 ay vadeli otomobil kredisi kullanmak mümkün. 2. el araçlar için ise bankalarda ortalama 48 ay vade uygulanıyor. Ticari ya da binek tüm araçlar için taşıt kredisi kullanmak mümkün.

Bankalar 0 km araçlar için satın alınacak aracın satış fiyatının yüzde 75 – 80’ine kadar kredi veriyorlar. Taşıt kredilerinde kasko sigortası zorunluluğu var. Bazı bankalar hayat sigortası da yaptırma şartı getiriyorlar. Bankalar taşıt kredisi kullananlardan gerekli görmedikçe kefil istemiyorlar. Ancak teminat olarak araç rehni alınıyor.

Bankaların otomobil kredi kampanyalarından faydalanmak için düzenli ve yeterli bir gelire sahip olunduğunu belgelemek yeterli. 2. el araçkredilerinde genellikle 8 yaşına kadar araçlar için taşıt kredisi kullanılabiliyor. Bankalar taşıt kredilerinde sabit taksitli kredi seçeneğinin yanısıra değişken ödemeli kredi seçenekleri de sunuyorlar.

Bankaların 0 km ya da 2. el taşıt kredilerine başvurmak için bankalarca genellikle şu belgeler isteniyor:

Kimlik belgesi aslı ve fotokopisi, gelir durumu belgesi, ikametgâh belgesi ya da son tarihli telefon, elektrik, gaz, su vb. faturalardan birinin fotokopisi, araç ruhsatı fotokopisi, fatura veya noter satış sözleşmesi.

Banka taşıt kredileri başvuruları bankaların internet sitelerinden de online olarak yapılabiliyor ve çok kısa süre içerisinde sonuçlandırılıyor.

Tags : , , , , , , , ,
Önceki yazıyı okuyun:
Banka Kredisi Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Bankalar tüketici kredisi, ihtiyaç kredisi, araç kredisi, otomobil kredisi, taşıt kredisi, nakit kredi, tatil kredisi, bayram kredisi, ev kredisi, mortgage,...

Kapat