Kredi Kartı – Nelere Dikkat Etmeli

Kredi Kartı kullanırken ve kredi kartı ile borçlanma yaparken ortaya çıkabilecek tehlikelerin farkında olun. Kredi kartının en tehlikeli yönü kullananlarda bağımlılık yaratmasıdır. Kredi kartı kullanmak bazı insanlarda bağımlılık haline gelir ve gerekli gereksiz pekçok harcama yaparak kredi kartı kullanırlar. Bu harcamaları yaparken çoğu zaman ödeme güçlerinin olmayacağını, limitleri aştıklarını farketmezler. Kredi kartının sizde gücünüzün üstünde bir borçlanma ortaya çıkaracak bir bağlılık yaratmaması için dikkatli olmalısınız. Bankalar devamlı düzenledikleri yeni kampanyalar ve tanıtımlarla istemeseniz de kredi kartı gönderiyorlar ya da cazip gözüken kredi kartı teklifleri sunuyorlar. Örneğin son günlerin modası taksit yapmayan yerlerde taksit yapan kredi kartları, ödeme erteleme imkanı sunan kredi kartları.

Kredi kartı ödemelerinde nelere dikkat etmeliyiz dersek öncelikle düzenli ve yüksek miktarda ödeme yapmaya dikkat etmek gerekiyor. Her ay gelen ekstrelerdeki miktarların asgarisini ödemek yerine kredi kartlarına mümkün olan en fazla ödemeyi yapın. Sadece ekstrede belirtilen asgari ödemeyi yapıyorsanız ödediğiniz bölümün büyük kısmının sadece faiz borcunu karşılayacağını ve bu şekilde borcunuzun asla azalmayacağını unutmayın. Yüksek kredi kartı faizleri az bir ödeme yapmanız halinde bu ödemeyi yutacak, ana para borcunuza hiç ödeme yapmamış gibi borcunuz katlanarak artacaktır.

Değişik kredi kartlarım var, hangisinin ödemelerine önem ve öncelik vermeliyim diyorsanız kredi kartlarınız içinde en yüksek faiz oranı olan kartın borcunu ilk olarak ödeyin. Ama eğer kredi kartlarının biri yasal takibe düşmüşse, temerrüt faizi uygulanıyorsa ya da kapatılma riskiyle karşı karşıyaysa bu kredi kartının ödemesine öncelik vermelisiniz.

Eğer kredi kartları kullanımında ve kredi kartı borcu ödemelerinde dikkatli olmazsanız temmerüde düşerek daha yüksek faizle karşılaşabilrisini, limit aşım ücretleri, gecikme faizleri ödeyebiliesiniz, hatta kredi kartınız kullanıma kapatılabilir. Kredi kartı borcunuzu ödemek için nakit avans çekmeyin. Nakit avans faiz oranları kredi kartı faiz oranlarından çoğu zaman düşük olmuyor. Borç ödemek için taksitli nakit avans bile kullanmayın. Bir başka kredi kartıyla kredi kartı borcunu ödemeye kalkmayın.

Kredi kartı borcunu ödemeye gücüm yok diyenler kredi kartı borçlarını ödemek için kredi kartı borcu kapatma kredisi kullanarak başka bir bankaya kredi kartı borç transferi yapabilir, kredi kartı borcunu taksitlendirebilir. Bu yöntem düşük faizle borçlanma ve borcu uzun vadeye yayma olanağı sunar.

Kredi kartı ekstrenizi incelerken tam olarak ne kadar borçlu olduğunuzu iyi inceleyin. Ne kadarı bu ay yapılmış harcamanız, ne kadarı geçmiş aylardan gelen borç, ne kadarı ödenmeye devam eden taksitler. Borcunuz geçmiş harcamalarınızın ödenmemesi nedeniyle kalan bir borç mu yoksa her ay yeni harcamalarla katlanıyor mu. Bunu net olarak inceleyip görmek kredi kartı harcamalarınızı kontrol altına almakta ve ödeme planınızı sağlıklı bir şekilde oluşturmakta size yardımcı olacaktır.

Tags : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Önceki yazıyı okuyun:
İş Bankası İhtiyaç Kredisi Oranları ve Vadeleri

İş Bankası Nakit Ödemeli Tüketici Kredileri aklınıza gelebilecek bütün ihtiyaçlarınız için İş Bankası'nda sizi bekliyor. Cep telefonu, bilgisayar, uzun zamandır...

Kapat