Konut Kredisinde yaptırılması zorunlu sigortalar

Bankalar tarafından konut kredisi / mortgage kullandırılırken yapılması kanuni zorunluluk olan üç sigorta var: Bunlar kredi kullandırılacak konut için yapılacak Konut Sigortası ve DASK (Doğal Afet Sigortası) ve kredi kullanmak isteyen kişiye yappılacak Bireysel Yaşam Sigortası. Mortgage kredisinin faizden sonra maliyet en önemli unsularından biri bu sigorta primleri.

Bireysel Yaşam Sigortası, DASK ve Konut Sigortası primleri yıllık olarak tahsil edilir. Sigorta primlerinin miktarı kredi kullanacak kişinin yaşına, gelir seviyesine, konutun bulunduğu bölgenin deprem riskine ve kredi kullandırılacak konutun fiyatına göre değişir. Her yıl yenilenmesi gereken bu sigortalar yılda yaklaşık 200–250 YTL’lik bir masraf yaratıyor.

Hayat Sigortası, konut kredisi kullandığınızda yaptırılması zorunlu bir sigorta ve kredi kullanan kişinin ölümü ya da maluliyeti durumunda kalan tüm kredi borcunun sigorta şirketince ödenmesini sağlıyor. Böylece banka alacağını tahsil etmeyi güvence altına alırken kredi kullanan kişinin kanuni yakınları da kendilerine kalabilecek bir borç ödemesinden kurtulmuş olurlar.

DASK sigortası doğal afet ve deprem halinde kredi kullandırılan binanın zarar görmesi halinde ortaya çıkan zararı karşılamak için geliştirilen zorunlu bir sigorta. Sadece krediyle konut alımlarında değil normalde tüm konutlar için zorunlu olan DASK devlet tarafından yürütülen ve asıl olarak ortaya çıkabilecek büyük afetlerde riski topluma dağıtmak ve genel sigorta bilinci yerleştirmek amacıyla ortaya çıkarılan bir sistem.

Konut sigortası ile kredi kullandırılacak konutun binasının ve her türlü sabit tesisatının sigortası yapılır. Konutun zarar görmesi halinde sigorta devreye girerek zararı karşılar.

Tags : , , ,
Önceki yazıyı okuyun:
Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Koşulları

Ziraat Bankası sıfır kilometre veya beş yaşa kadar olan ikinci el taşıtlar için 48 aya kadar araç kredisi veriyor. Ziraat...

Kapat