Konut Kredisi Masrafları

Bankaların konut kredileri (motgage kredileri) kampanyalarında toplam ödeme tutarının ve toplam borç tutarının oluşmasında faiz oranlarının yanısıra dosya masrafları, sigorta masrafları, ekspertiz masrafları gibi masraflar da önemli yer tutuyor.

Dosya masrafları genellikle yüzde olarak değil, belirli bir miktar olarak alınan masraftır. Genellikle alınacak kredinin toplam tutarına göre değişen belirli bir miktardaki masraflar dosya masrafı olarak adlandırılır. Örneğin 100 Bin Liralık bir konut kredisi için 2 Bin Lira gibi.

Sigorta masrafları kredi alan kişinin hayat sigortası masrafları ve alınacak olan konutun zorunlu deprem sigortası gibi masraflardır. Bunun yanısıra bazı bankalarda isteğe bağlı olarak yapılan işsizlik sigortası da masraflar arasında yer alır. Sigorta masrafları arasında olan hayat sigortası çoğu banka tarafından zorunlu tutuluyor. Konut kredilerinde alınan konutun borcu ödenene kadar konut ipotekli olacağından ipotek masrafları da konut kredisi masrafları arasındadır. Ancak bazı bankalar ipotek masrafı uygulaması yapmamaktadırlar. Bazı bankalarda kredi dosya masraflarının yanısıra dosya inceleme masrafı adı altında masraf istenebilmektedir.

Ekspertiz masrafları alınacak olan evin değerinin, verilebilecek olan maksimum kredi tutarının, alınacak konutun krediye uygun olup olmadığının belirlenmesi için yapılacak uzman incelemesi için alınan masraflardır. Bankaların ekspertiz incelemelerinin yanısıra bankalar bazı konut projeleriyle işbirliği yaparak müşterilerinin ileride sorun yaratmayacak ve gerçek değerini bulacak konut alımları yapmalarına yardımcı olmaktadırlar.

Bazı konut kredisi kampanyalarında faiz oranları düşük tutularak masraflar üzerine kurgulanan bir ödeme planı çıkarılmaktadır. Bazı konut kredisi seçeneklerinde ise masraf oranı çok düşük olmakta ya da masrafsız konut kredisi seçeneği sunulmaktadır. Bu tür kredilerde faiz oranlarını iyi incelemek gerekiyor.

Tags : , , , , , , , ,
Önceki yazıyı okuyun:
Halk Bankası Konut Kredisi faizleri düştü

Halkbank güz dönemi konut kredileri ve tüketici kredileri kampanyaları çerçevesinde konut kredisi faiz oranlarını düşürdü. Halk Bankası yeni faiz oranlarıyla...

Kapat