Her yerde taksit yaptıran kredi kartları

Kredi kartları ile alışveriş hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri oldu, ödeme alışkanlıklarımız tümüyle değişti. Taksitle yaptığımız alışverişlerde de ağırlık kredi kartlarına kaydı, çünkü bankalar kredi kartlarıyla alışverişlerde cazip taksit imkanları ve taksit yapmayan işyerlerinde ve mağazalarda taksit yapma şansı sunmaya başladılar.

Eskiden senetler, bonolar imzalayarak ve kefil peşinde koşarak yapabildiğimiz taksitli alışverişler bugün artık kefilsiz ve sorunsuz olarak kredi kartlarıyla gerçekleştiriliyor. Üstelik sadece tek bir talimatla. Örneğin Akbank’ın Axess kartına taksit yaptırmak istiyorsanız yaptığınız alışverişin taksitlendirilmesi için bankaya talimat vermeniz yeterli. Yapı Kredi Bankası ise Taksitçi Kart’ı çıkarttı. Üye işyerlerindeki pekçok taksit imkanının yanında taksit yapmayan yerlerdeki alışverişlerde de taksitle ödeme imkanı sunuyor. Kredi kartıyla taksit imkanları tüketiciyle beraber satıcı içinde avantajlı. Taksitle ödeme imkanı doğunca satışlar canlanıyor, taksitleri almak için vadeyi beklemek ortadan kalkıyor. Ayrıca yaptığı satış sonrası alacağını tahsil edememe endişesi de kalmıyor.

Kredi kartıyla taksitli alışverişin ve taksit yaptırmanın tüketicilere getirdiği avantajların başında peşin fiyatına taksitli satış kampanyaları geliyor. Bankalarla anlaşmalı olan işyerleri, alışveriş merkezleri ve mağazalar devamlı veya dönemsel olarak ürünlerini kredi kartına peşin fiyatına satıyorlar. 12 ay ve daha uzun sürelerle peşin fiyatına taksitle alışveriş imkanı bulan müşteriler ihtiyaçlarını ertelemeden istediği ürünleri satın alma fırsatı elde etmiş oluyorlar.

Tüketici açısından kredi kartlarının taksitli satış kampanyalarını izlemek kendisi açısından karlı sonuçlar doğuruyor. Almak istediği bir malı ya da hizmeti, cazip bir taksit imkanıyla çok daha uygun ödeme koşullarıyla satın almak tüketici açısından istenen birşey. Bu da kredi kartıyla alışveriş isteğini ve alışveriş potantiseyilini arttırarak ekonominin canlanmasına hizmet ediyor.

Bankalar her geçen gün taksitli alışveriş kampanyalarında anlaşmalı işyerleri sayılarını ve ürün çeşitliliğini arttırıyorlar. Bununla birlikte taksitle alışveriş imkanı sunmayan işyerlerinde de taksit imkanı sunan kredi kartları bugünlerin gözde ödeme araçlarından. Özellikle Akbank’ın Axess kartı, Yapı Kredi’nin WorldCard’ı, Finansbank’ın CardFinans’ı ve HSBC’nin Advantage kartı piyasanın iddialı kredi kartları.

Tags : , , , , , , , , , , ,
Önceki yazıyı okuyun:
Akbank Büyük Kırmızı Ev Anlaşmalı Projeleri

Akbank konut kredisinde Türkiye'ye getirdiği yeni anlayış ile sadece mortgage kredisi sağlamakla kalmıyor, özel olarak seçilmiş itibarlı konut projelerini kredi...

Kapat