Saç Dökülmesinin Tedavisi – Saç Dökülmesini Engelleme Yolları

Saç dökülmesinin nedeni nedir? Saç dökülmesi genellikle erkeklerin sorunu gibi görülür. Oysa saç dökülmesi erkeklerde ve kadınlarda özellikle de orta yaşlarda olan yaygın bir durumdur. Buna karşılık erkeklerde saç dökülmesi çok daha erken yaşlarda başlayabilir. Orta yaşlarda ise kadınlara göre daha fazla görülebilir. Saç dökülmesinin en sık karşılaşılan nedeni genetiktir ve gerçekten bu konuda yapabileceğimiz çok fazla şey yok. Genetiğin yanısıra bazı hastalıklar kapsamlı bir saç dökülmesine neden olabilir. Stresin de saç dökülmesini tetiklediği veya hızlandırdığı düşünülmektedir.

Saç dökülmesinin tedavisi nasıl yapılır? Saç dökülmesi tedavisi saç incelmesi ya da saç dökülmesi sebebine bağlı olarak değişir. Bazı saç dökülmelerinde günlük tedavi ürünleri uygulamak sonuç verir. Bazı saç dökülme rahatsızlıkları kalıcı cerrahi işlemler gerektirir. Saç dökülme tedavisinin fiyatları ve maliyeti yaşanan soruna ve tedavi yapılan yere göre değişir. Tedavi çeşitlerinde farklı fiyatlar karşımıza çıkar. Cerrahi tedaviler genellikle çok pahalıya malolur.

Saç dökülmesini önlemek için başvurabileceğimiz yollardan bazıları şunlar:

Aldığımız besinler saç dökülmesinde önemli bir etken olabilir. Sağlıklı yiyeceklerle beslenmek ve vücudunuzun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamak önemlidir. Vücudun vitamin ve mineral ihtiyacını yeterince karşılayamamak saç dökülmesini hızlandırıcı bir etken olabilir. Ancak yeterince doğru beslenmek önemli olmakla birlikte, çok fazla vitamin almak da saç dökülmesi sorununu yaşatabilir. Örneğin, çok fazla A ve E vitaminleri, saç dökülmesine neden olabilir.

Gece kullanılan yatak malzemesinin de saç dökülmesinde önemi vardır. Günümüzün önemli bir bölümü uykuda geçer ve saçlar bu süre içinde genellikle yastıkla ve yastık kılıfı ile temas halindedir. Bu nedenle iyi bir yastık kılfı seçiminin önemi büyüktür. Uyurken kullanılacak saten ya da ipek yastık kılıfı, daha az sürtünme neden olacağı için saç dökülmesini azaltıcı etki yapar.

Normalde günde kaç saç teli dökülür? Ne zaman saç dökülmesi sorun olur? Her insanın saçı dökülür. Bu nedenle elimize gelen ya da omuzlarımıza düşen her saç telini gördüğümüzde paniğe kapılmamıza neden yok. Sağlıklı bir kişi bile, her gün 50 ila 100 arasında saç teli kaybeder. Bu sayıda saç dökülmesinin tamamen normal olduğunu hatırlamak önemlidir. Eğer günlük saç dökülmesinin bunun ötesinde bir miktarda olduğunu düşünüyorsanız, lütfen doktorunuza veya bir dermatologa başvurun. Erken yapılacak müdahale ve alınacak tedbirler saçlarınız henüz dökülmemişken rahatsızlığı önlemekte faydalı olacaktır.

Şampuan saç dökülmesine neden olur mu? Doğru bir şampuan kullanımı saç dökülmesine neden olmaz. Ancak bazı uzmanlar saçı her gün şampuanlamayı önermiyorlar. Sık şampuanlama saç dökülmesini tetikleyen bir etken olabilir. (webci)

Tags : , ,

0 thoughts on “Saç Dökülmesinin Tedavisi – Saç Dökülmesini Engelleme Yolları”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
İnternetten Alışveriş Güvenli mi – Online Alışveriş Siteleri

İnternet tüm kolaylıkları ve olumsuzluklarıyla yaygınlaşmasıyla birlikte pekçok bankacılık ve finans işlemleri de internet üzerine taşındı. Bankaların internet şubelerinin hayatımızı...

Kapat