Limit aşım ücreti ne demektir

Kredi kartı ekstrelerinde zaman zaman rastladığımız ‘limit aşım ücreti’ ne anlama geliyor? Bu ücretin kredi kartı faizinden, kart kullanım ücretinden ya da gecikme faizinden ne farkı var?

Limit aşım ücretinin ekstrenize yansıması için kredi kartınızın aylık limitinin üzerinde harcama yapmış olmanız gerekiyor. Örneğin kredi kartı limitiniz 3 bin TL ise ve siz ay içinde bu limiti aşarak 3500 TL harcadıysanız fazladan harcadığınız 500 TL için bir limit aşım ücreti ödemek durumunda kalıyorsunuz.

Bazı bankalar limitin aşılması durumunda kredi kartını kulanıma kapatarak fazla harcama yapmanıza engel oluyor. Bazı bankalar ise kredi kartı limitinizi aşmış olsanız bile harcama yapmaya devam etmenize izin veriyor. Bu durumu son ödeme tarihinde asgari tutarı ödememe durumuyla karıştırmamak gerekiyor. Son ödeme tarihinde ekstrenizin asgari ödeme tutarını ödemediğiniz takdirde de kredi kartınız kullanıma kapatılabiliyor. Bu durumu bildirmek ve kredi kartınızı yeniden kullanıma açmak için ‘bilgilendirme’ ve ‘açma’ ücretleri tahsil edilebiliyor.

Kredi kartınızın ödemelerini eksik yapmanız durumunda kredi limitiniz daha önceki aylardan kalan borçlar nedeniyle dolabildiğinden kredi kartı limitinizin tahmin ettiğinizden çok daha önce tükenebilmesi de mümkün.

kredi kartı limitleri X kredi kartları X kredi kartı limiti nasıl dolar X eksik ödeme X kredi kartı borçları X kredi kart ekstresini okumak X en az ödeme X kredi kartı borcu ödeme X asgari ödeme tutarı X kredi kartı limit aşımı cezası X neden kredi kartım kapandı X kredi kartımı kullanamıyorum X kredi kartımın limiti dolmuş

Tags : , , , , , , , , , , , ,
Önceki yazıyı okuyun:
İnternetten kredi kartı başvurusu

Bankalardan kredi kartı almak için şubeye kadar gidip yorulmanıza artık gerek yok. İnternet üzerinden de kredi kartı başvurusu yapmak mümkün....

Kapat