Konut Kredisi Almak İçin Uygun Zaman mı

2008 finans krizinin ardından krizden çıkış amacıyla dünya çapında piyasalara para pompalanması tüm dünyada likitide miktarını arttırdı. Bu durum kredi faizlerinin düşmesi sonucunu getirdi. Bunun yanısıra özellikle emlak piyasasında yaşanan kısmi durgunluk emlak fiyatlarının da kısmen gerilemesine yol açtı.

Bugünlerde dünya piyasalarında ikinci dip olur mu tartışmaları yaşanıyor. Bu nedenle American Mekez Bankası FED’in 1 Trilyonluk Dolarlık yeni canlandırma paketinin yolda olduğu söyleniyor. Bu paket dünya genelindeki likitideyi daha da arttırarak özellikle gelişmekte olan piyasalara nakit akışı sağlayacak.

Tüm bu gelişmeler içersinde konut almanın zamanı mı yoksa daha da beklemeli mi uzmanlar arasında tartışılan konulardan biri de bu. Finans krizinin sonlarına gelindiği, bundan sonra emlak piyasasında da fazla hızlı olmasa da bir düzelme yaşanacağı hakim olan kanaat.

Konut fiyatlarının daha fazla geri gitmeyeceği, konut kredisi faiz oranlarının da yeterince cazip olduğu fikri piyasalarca benimseniyor. Faizlerin daha da düşme ihtimali gözönüne alınarak konut alımı için bir süre daha beklenebilir. İleride konut kredisi faiz oranlarının daha da düşmesi halinde bir başka bankaya borç transferi yaparak daha düşük faiz oranlarından yararlanmanız da mümkün. Bu nedenle elinizdeki birikim TL ağırlıklıysa konut almak için uygun bir dönemde olduğumuzu söyleyebiliriz.

Ancak bunun yanısıra altın fiyatlarında yükselişin süreceğini de belirtmek gerek. Euro Dolar paritesinde tersine bir hareket yaşanırsa Dolarda değer kazanmanın mümkün olacağını da söylemek gerek. Tüm bunlar dış piyasalarda yaşanacak gelişmelere bağlı.

Tags : , , , ,
Önceki yazıyı okuyun:
Borç Transfer Kredisi Nasıl Alınır

Kredi kartlarında ve bireysel kredilerde bankalar arasında artan rekabet birbirlerinin müşterilerini kapma yarışına dönüştü. Borç transfer kredisi uygulamalarıyla bankalar daha...

Kapat