Hangi kredi tercih edilmeli

Hangi kredi en iyidir, en uygun koşullarla kredi veren banka hangisi sorularını sormadan önce belirlememiz gereken şey ne için kredi aldığımız, uygun vademizin ne olduğu ve ne kadar krediye ihtiyaç duyduğumuzdur.

Örneğin eğitim masrafları için kredi arıyoruz. Eğer aradığımız kredi miktarı 15 Bin Lira ve daha altındaysa eğitim kredisi almak yerine kefilsiz ve formalitesiz ihtiyaç kredisini tercih etmek daha doğru olabilir. Bu şekilde daha uygun faiz imkanlarını ve daha uzun vadeleri yakalamamız mümkün olabilir. Ayrıca eğitim kredisi için istenen okul kayıt belgeleri, öğrenci belgeleri gibi belgeleri temin etmekten kurtulmuş oluruz.

Ama bir konut almak için kredi istiyorsak ihtiyaç kredisi kullanarak bu amacımızı gerçekleştirmek hemen hemen mümkün değil. Ama alacağımız konutun bedelinin büyük kısmı elimizde nakit olarak bulunuyorsa ya da konutu satan firma ya da kişi bize taksit imkanı sağlıyor ve sadece peşinat için kredi arıyorsak konut kredisinin formalitelerine hiç girmeden nakit ihitaç kredisiyle sorunumuzu halletmek mümkün.

Bankalar arasında hangisinin en ucuz krediyi verdiğini saptamak da yine kendi durumumuzu bilmekle yakından ilgili. Ne için kredi arıyoruz, aradığımız kredi miktarı ne kadar? Ne kadar vadede geri ödemeyi düşünüyoruz. Her kredi türünde, ihtiyaç kredileri, nakit tüketici kredileri, ev konut kredileri, eşya kredileri, ev yenileme kredileri, eğitim kredileri, sağlık kredileri gibi aklımıza gelebilecek her kredi türünde başka bir banka başka bir vadede uygun faiz ve masraf oranlarıyla karşımıza çıkıyor. Bu nedenle doğru bankayı ve doğru krediyi bulmak için bankalar arasında çok iyi bir karşılaştırma yapmak gerekiyor. En iyi ve kolay karşılaştırmayı ise bankaların internet sitelerinden yapmak mümkün.

Tags : , , , , , , , ,
Önceki yazıyı okuyun:
Konut geliştirme kredisi

Doğalgaz tesisatının kurulmasından çatı onarımına, mutfağın banyonun yenilenmesinden tadilat, dekorasyon ve bakım ihtiyaçlarına kadar konutunuzla ilgili aklınıza gelen her türlü...

Kapat