Faizsiz Bankacılıkta Dolar Euro Avantajları

Kar Payı sistemiyle çalışan faizsiz finans kurumları ve yatırım bankaları bugünlerde Dolar ve Euro vadeli katılım hesaplarında önemli avantajlar sunuyor. Diğer bankalarda döviz tevdiat hesaplarına ortalama yıllık yüzde 1.5 oranında faiz uygulanırken, katılım bankalarında dağıtılan yıllık kar payı oranları bu rakamın iki katını buluyor.

Bununla birlikte vadeli Türk Lirası mevduat hesaplarında iki bankacılık sistemi arasında önemli bir getiri farkı gözlenmiyor. Döviz hesaplarında ise durum farklı. Bank Asya, Kuveyt Türk gibi faizsiz bankacılık yapan kurumlar yabancı para cinslerinde önemli getiriler sağlıyor. Bu da Türk Lirası riskine girmek istemeyen yatırımcılar ve mevduat sahpleri için önemli bir fırsat durumuna dönüşüyor.

Bankalar genellikle yabancı bankalar ve fonlarla sendikasyon anlaşmaları imzalayarak yabancı para cinsinden ucuz maliyetle kredi bulma imkanına sahipler. Bu nedenle yurtiçi yerleşiklerin elinde tuttukları dövize yüksek getiri sağlamak gibi bir konuyla ilgilenmiyorlar. Merkez Bankası da gurbetçi döviz hesaplarının faizlerini düşürmeyi amaçlıyor. Dünya çapındaki likitide bolluğu ve Liradaki yüksek getiri TL’ye yabancı ilgisini artırıken Dolar ve Euro getirilerini sınırlıyor. Buna rağmen çoğu yurtiçi yerleşik yerli yatırımcı ve mevduat sahibi beklenen ikinci dibin etkisiyle Türk Lirası riskini üstlenmekten kaçınıyor. İşte bu tür yatırımcılar için kar payıyla çalışan bankalar ve finans kurumları önemli bir avantaj ve fırsat sunuyor.

Tags : , , , , , ,
Önceki yazıyı okuyun:
Denizbanktan 17 Aya Varan Vadeyle Kredi

Denizbank diğer bankalarla girdiği kredi yarışında bir adım öne çıktı. Denizbank'ın yeni kampanyası uzun ödeme planlarıyla karşımıza çıktı. Denizbank'ın yeni...

Kapat