En ucuz kredi hangi bankada

Belki de bankalardan kredi kullanmak isteyen herkesin öncelikle merak ettiği soru budur: ‘en hesaplı kredi, en ucuz kredi nereden alınır? En hesaplı krediyi, en ucuz krediyi hangi banka ya da kredi merkezi sağlıyor’

‘En ucuz krediyi hangi banka veriyor’ sorusunu yanıtlamadan önce kendimize sormamız gereken şu: Gerçek anlamda en uygun krediyi veren bir banka var mı?’ Örneğin A Bankası 12 Ay vadeli kredi alan ve istediği bir takım şartlara uyan birine 12 ay kredi arayanlar için en uygun krediyi sağlarken, 36 ay vadeyle kredi arayan biri için A Bankasının faiz oranları uygun olmayabilir. Bu vadeyle kredi arayan biri için de B Bankası uygun koşullar sağlıyor olabilir. Ama onun da 12 ay vadeli kredisi cazip olmayabilir.

Bankaların açıkladığı ortalama kredi faizlerini ve masraf miktarlarını tek başına bir veri olarak kabul edip belirli bir bankanın en iyi krediyi verdiğine karar vermek yanıltıcı olabilir.

Bu yüzden en ucuz krediyi ararken kendi koşullarımızı ön plana almalıyız. Bizim ihtiyaç duduğumuz kredi türü nedir? Örneğin ihtiyaç kredisi arıyorsak en ucuz krediyi bir bankada, konut kredisi ya da taşıt kredisi arıyorsak en uygun krediyi başka bankalarda bulabiliriz.

Aradığımız krediyi ne kadar zamanda geri ödemeyi düşünüyoruz. Vadelere göre faiz oranları ve alınan masraf miktarları aynı banka içinde bile değişiyor. Aynı şekilde ihtiyacımız olan kredi ne kadar sorusuna da yanıt vermeliyiz. Aynı banka kredi miktarlarına göre değişik faizler ve masraflar uygulayabiliyor.

Bunun yanısıra kamu çalışanı isek sadece bize yönelik cazip faiz oranları içeren bir kredi bulabiliriz. Belki aynı bankanın faiz oranları kamu çalışanı olmayanlar için yüksek olabilir. Ya da bir işletmemiz varsa bize özel bambaşka şartlarda bir kredi bulmamız mümkün olabilir.

Bu nedenlerle öncelikle kendi konumumuzu, aradığımız krediyi, miktarını ve ödemeyi düşündüğümüz vadeyi iyi tespit ettikten sonra bankalar arasında kredi karşılaştırması yapmalıyız. Bu karşılaştırmayı şubeler arasında gezip vakit harcamadan en iyi yapacağımız yer de kuşkusuz bankaların internet siteleri olacaktır.

Tags : , , , , , , , , , , , ,
Önceki yazıyı okuyun:
İhtiyaç kredisi kampanyaları

Bireysel krediler arasında bugünlerde ön plana çıkan kredilerin başında ihtiyaç kredileri geliyor. Herhangi bir amaçla kullanabileceğiniz ihtiyaç kredilerini hayatın her...

Kapat