En hesaplı ihtiyaç kredisi

Belki de bankalardan ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen herkesin öncelikle sorduğu soru budur: ‘en hesaplı ihtiyaç kredisi, en ucuz ihtiyaç kredisi nereden alınır? En hesaplı krediyi, en ucuz krediyi veren banka ya da kredi merkezi hangisi’

‘En hesaplı ihtiyaç kredisini hangi banka veriyor’ sorusunu yanıtlamadan önce kendimize sormamız gereken şu: Her durumda, her koşulda belirli bir banka en hesaplı ihtiyaç kredisini veriyor mu?’ Örneğin A Bankası 24 Ay vadeli kredi almak isteyen ve aradığı şartlara uyan birine (örneğin bu kişi bir kamu çalışanıdır) 24 ay vadeli ihtiyaç kredisi arayanlar için en uygun krediyi sağlarken, 36 ay vadeyle kredi arayan biri için bu bankanın faiz oranları uygun olmayabilir. 36 ay vadeyle hesaplı ihtiyaç kredisi arayan biri için de B Bankası uygun koşullarda kredi sağlıyor olabilir. Ama B Bankasının da 24 ay vadeli kredisinin ödeme koşulları cazip olmayabilir.

Bankaların uyguladığı ortalama kredi faizlerini ve masraf miktarlarını tek başına ele alıp belirli bir bankanın en iyi krediyi verdiğine karar vermek bu nedenle yanıltıcı olabilir. Ortalama faizlere bakılarak verilecek bir karar bize yüksek maaliyetli bir krediye malolabilir.

Bu yüzden en ucuz krediyi ve en hesaplı ihtiyaç kredisini ararken kendi koşullarımızdan yola çıkmalıyız. Bizim ihtiyaç duyduğumuz ihtiyaç kredisi türü nedir? Örneğin bayram kredisi olarak verilen bir ihtiyaç kredisi mi arıyoruz, yoksa eğitim kredisi ya da ev yenileme kredisi ismiyle verilen bir kredi mi arıyoruz.

Aradığımız ihtiyaç kredisini ne kadar zamanda, nasıl bir ödeme planıyla geri ödemeyi düşünüyoruz. Kredi için eşit taksitler mi tercih ediyoruz. Bazı taksitleri ertelemeye mi düşünüyoruz. Vadelere ve seçeceğimiz ödeme planlarına göre faiz oranları ve alınan masraf miktarları aynı banka içinde bile değişkenlik gösteriyor. Aynı şekilde almayı düşündüğümüz ihtiyaç kredisinin miktarı ne kadar sorusuna da yanıt vermeliyiz. Bankalar talep edilen kredi miktarlarına göre değişik faiz oranları uygulayabiliyor.

Bunun yanısıra mesleğimiz ve konumumuz da önemli. Örneğin kamu çalışanları için sadece kamuda çalışan memur ve işçilere yönelik cazip faiz oranları içeren bir kredi bulmak mümkün. Kamu çalışanlarına uygun koşullarda ihtiyaç kredisi kampanyası yapan bankanın faiz oranları kamu çalışanı olmayan müşterileri için yüksek olabilir. Ya da bir kobi işletmemiz varsa işletmemizin koşullarına, büyüklüğüne ve hedeflerine özel bambaşka koşullarda bir kredi bulmak mümkün olabilir.

Tüm bu sebeplerle ilk önce kendi konumumuzu, aradığımız kredi türünü, kredi miktarını ve ödemeyi planladığımız vadeyi iyi tespit etmeli, bundan sonra bankalar arasında durumumuza uyan krediler arasında bir kredi karşılaştırması yapmalıyız. Bu karşılaştırmayı banka şubelerinde vakit harcamadan en hızlı ve kolay şekilde gerçekleştireceğimiz yer de kuşkusuz bankaların ve kredi veren kuruluşların internet siteleri olacaktır.

Tags : , , , , , , , , , ,
Önceki yazıyı okuyun:
En ucuz kredi hangi bankada

Belki de bankalardan kredi kullanmak isteyen herkesin öncelikle merak ettiği soru budur: 'en hesaplı kredi, en ucuz kredi nereden alınır?...

Kapat