Botoks nedir, yan etkisi var mıdır?

Botoks nedir, yan etkisi var mıdır?Acıbadem Kocaeli Hastanesi Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Abdullah Etöz, kırışıklık tedavisinin alternatif yöntemlerinden biri olan botoks ve dolgu hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.

Kırışıklıklar ve çizgiler neden oluşur?

Yaşlanma ile birlikte cildin hyaluronik asit içeriği azalır ve cildin su tutma kapasitesi düşer. Deride bulunan kolajen ve elastik lifler kırılmaya ve eskimeye başlar. Bu kırılmalar doğal yaşlanma sürecimizin bir parçası olmakla birlikte, fazla kaş çatma, gözleri kısarak bakma, gülümseme ve diğer yüz mimikleri de çizgilerin oluşmasına katkıda bulunur. Sigara içmek ve kirli hava gibi çevresel faktörlerin de etkisi ile yaşlanma süreci hızlanır.

Botoks nedir?

Botoks, “Clostridium Botulinum” isimli bir bakteriden elde edilen, kasları gevşetmek amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç 20 yılı aşkın bir süredir tıbbın değişik dallarında kas kasılmalarını rahatlatmak amacıyla kullanılmaktadır.

Botoks nasıl etki eder?

Yüz hareketlerini yapmamızı sağlayan kaslar, üzerlerindeki deriye bağlıdır. Yıllar süren mimikler sonucu, kaslarda gözle görülür çizgiler ve kırışıklıklar oluşturur. Deriye bağlı yüzeysel kasları gevşeterek, kırışıklıkları rahatlatmak ve yumuşatmak mümkündür. Kasların gevşemesi ile daha fazla kırışıklık oluşması engellendiği gibi daha huzurlu ve daha genç görünüm ortaya çıkar. Zaman içinde giderek daha uzun süreli etkiye sahip olarak yüzün üst kısmındaki yaşlanmayı yavaşlatır.

Botoksun etkisi ne zaman başlar?

Botoks uygulamadan 48 saat sonra etkisini göstermeye başlar. Son halini alması 10 günü bulur.

Botoksun etkisi ne kadar sürer?

İlk uygulamalarda 4 ayda bir, tekrar eden uygulamalarda 6 ayda bir, düzenli uygulamalardan sonra yılda bir yapılacak botoks uygulamaları, son derece başarılıdır. Daha büyük yüz kaslarına sahip olan hastalarda (erkekler gibi) veya yüz kaslarını daha fazla kullanan, çok mimikli kişilerde tedavinin daha sık aralıklarla uygulanması gerekebilir.


Botoks güvenli bir yöntem midir?

Botox enjeksiyonları 10 yıldır, kozmetik amaçlı yaygın olarak kullanılmakta ve kullananlar tarafından hararetle onaylanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri`nde, FDA bu ilacın kullanımını onaylamıştır.
Botoks hangi kırışıklıklara uygulanabilir?

Tedavi için en uygun bölgeler alın, göz çevresi ve kaşların arasıdır. Ayrıca boyun çizgileri, burun kenarlarındaki kırışıklıklar, burun ucu kaldırma, dudak üzerleri, çene bölgesi kırışıklıklarında da kullanılır.

Mimiklerim kaybolur mu?

Alınacak sonuç enjeksiyon yapılan bölgeye ve verilen ilaç miktarına bağlıdır. İlacın özellikleri, uygulama yöntemleri ve uygulamayı yapan kişinin tecrübesi başarıyı etkileyen en önemli faktörlerdir. Alında ve kaşlarda kırışıklıklara neden olan hareketler (mimikler) engellenecektir, arzu edilirse hafif hareketli halde uygulanabilir. Yüzün diğer kasları botoks enjeksiyonlarından etkilenmez. İlaç sadece uygulama yapılan bölgede etkilidir.

Botoks tedavisi ne kadar sürer?

10 dakika kadar kısa bir sürede işlem tamamlanır. Sulandırılmış ilacın çok küçük bir miktarı tedavi edilen bölgedeki kaslara enjekte edilir. Bu prosedür tedavi odasında, siz dik bir pozisyonda otururken çok hızlı bir şekilde uygulanır. Tedaviden sonra 1-2 saat süreyle dik bir pozisyonda kalmak botoks ilacının zerkedilen yerde kalmasını sağlamak açısından çok önem taşır. Ayrıca bu süre boyunca ilacın enjekte edildiği kaslara egzersiz uygulanmalıdır.

Botoks enjeksiyonları ağrılı mıdır?

Bu kişinin ağrı eşiğine göre değişir. Bazı hastalar botoks enjeksiyonlarının yapılması sırasında sızlama hissedebilirler. Ancak, tedavi sonrasında acı hissedilmesine çok nadir rastlanır. Tedavi öncesi enjeksiyon uygulanacak bölgelere anestezik etkili kremler kullanmak, enjeksiyonla ilgili rahatsızlıkları azaltacaktır.

Botoksun yan etkileri var mıdır?

Botoks enjeksiyonlarının yan etkisi yok denecek kadar az ve geçicidir. Hafif bir baş ağrısı, birkaç günde iyileşen ve makyajla kapatılabilen morarma olabilir. Hatalı uygulamaya bağlı olarak botoks, göz kapağına yakın bir noktaya doğru kayarsa, üst göz kapağının geçici olarak aşağıya sarkması gibi bir durum ortaya çıkabilir. Ancak bu çok nadir olarak görülen bir yan etkidir.

Kimlere botoks uygulanamaz?

Hamile olan veya bebek emziren kadınlar enjeksiyonları yaptırmak için beklemelidir. Nöromüsküler rahatsızlıkları veya kanama problemleri olanlar, tedavi yapılması istenilen bölgede deri hastalıkları olanlar botoks enjeksiyonları için uygun adaylar değildir.

Botoks öncesinde neler yapılmalıdır?

Aspirin veya aspirin içeren ilaçlar alınmamalıdır.

Uygulama öncesi bir hafta süre ile alkol almayınız. Alkol de kanama ve/veya çürük(morarma) görüntüsü oluşma olasılığını artırabilir.

Botoks sonrasında neler yapılmalıdır?

Tedavi sonrasında 1-2 saat süreyle dik pozisyonda kalınmalıdır.
Enjeksiyon bölgesi kasları çalıştırılmalıdır.

24 saat süreyle zorlayıcı egzersiz hareketlerinden uzak durulmalıdır.

Hyaluronik asit (restylane, teosyal, juvederm vb) nedir?

Hyaluronik asit, laboratuvar koşullarında üretilen hayvansal hammadde içermeyen, berrak kristal jel görünümlü bir maddedir. (Cildimizde bulunan hücreler arası dolgu maddesidir). Deriye enjekte edildiği zaman, vücudun kendi hyaluronik asiti ile birleşerek hacim oluşturur. Bu hacim ile dudakların dolgunlaştırılması, çizgilerin, kırışıklıkların doldurulması ve yüz kıvrımlarının tedavi edilmesi sağlanmaktadır.

Dolgu tedavisi sonrasında beklentilerim neler olabilir?

Hyaluronik asit enjeksiyonundan sonra doğal bir görünüm sağlanır. Yüz dolgusu veya dudak dolgusu işlemlerini öğle yemeği tatilinde yaptırıp, günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Herhangi bir ön test yaptırmanıza gerek yoktur. Etkisi kullanılan materyale göre 6-12 ay devam eder.

Dolgu tedavisinin yan etkisi var mıdır?

Hyakuronik asit 1996`dan beri dünya üzerinde 70 ülkede 2 milyondan fazla kişiye güvenle uygulanmıştır. Çok ender olmakla birlikte tedavi edilen bölgede birkaç saat süren hafif bir şişme olabilir. Makyaj ile kolaylıkla kapatılabilecek hafiflikte olan morluklar görülebilir. Alerjik reaksiyonlar çok nadir görülür. Enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, kaşınma veya sertlik oluşabilir.

Dolgu tedavisi ağrılı mıdır?

Lokal anestezik bir krem ile 45 dakika süren bir anestezi yeterli olmaktadır. Yüz dolgusu çok rahat tolere edilebilen bir tedavidir.

Dolgu maddeleri nerelerde kullanılır?

Dudak dolgunlaştırılmasında.
Akne izlerinin giderilmesinde.
Çökük yanaklarda.
Derin yüz çizgilerinin tedavisinde.
Kırışıklık tedavisinde.
Derideki katlantıların giderilmesinde.
Kaza veya travma sonucu oluşan deformitelerin önlenmesinde.
Yanak ve elmacık kemiği dolgunlaştırılmasında.
Göz çevresindeki kırışıklıkların giderilmesinde.

Dolgu maddelerinin etkisi ne kadar sürer?

Kullanılan dolgunun tipine göre değişir. Altı ay ile 24 aya kadar etkiler devam eder. Etkinin kalıcılığı kullanılan maddenin tipi dışında dolgu yapılan saha ve hastaya özgü niteliklere göre değişkendir.

Dolgu uygulaması ne kadar sürer?

Bir uygulama ortalama 15-30 dakika sürer.

İşe gitmeye engel bir durum olur mu?

Uygulama herhangi bir zamanda, öğle arasında yapılabilir, sonrasında rahatlıkla işinize geri dönebilirsiniz.

Dolgu maddeleri nelerdir?

Dolgu Maddeleri kalıcılık özelliğine göre 3 sınıftır.
– Kalıcı olmayan dolgu maddeleri
– Yarı kalıcı dolgu maddeleri
– Kalıcı dolgu maddeleri

Tags : , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

One thought on “Botoks nedir, yan etkisi var mıdır?”

  1. yüze yapılan botoks fiat konusunda bilgilendirilmek istiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Kredi kartı borcu ödeme kolaylığı

Kredi kartları alanında yaşanan bankalar arasındaki rekabet birikmiş kredi kartı borçlarının ödenmesinde de bir takım kolaylıklar sağlanması olarak karşımıza çıkıyor....

Kapat