Kadınlar neden yalan söyler?

Kadınlar neden yalan söylüyor? En çok kendilerini iyi hissetmek için yalan söyleyen kadınlar hayal ettikleri yaşamı en azından düşüncelerinde yaratmak için yalan bir dünya kuruyorlar.

“Ben kesinikle yalan söylemem. Yalan söyleyene de kızarım.” Bu sözü belki de en çok kadınlar söylüyor yapılan araştırmalar en çok kadınların yalan söylediğini gösteriyor. Erkekler ise düşünülenin aksine kadınlardan daha az yalan söylüyorlar.

Peki, neden böyle oluyor? Yalan söylemem diyen kadınlar neden bu yola başvuruyorlar? Onları yalan söylemeye iten sebepler nedir?

Kadınlar hayatları boyunca kendilerini hemcinsleriyle kıyaslıyorlar. Çoğu konuda diğer kadınlara göre kendilerini yeterli hissetmediklerinde yalana başvuruyorlar. Eğitim durumu, maddi kazanç ve yaşam düzeyi gibi konularda yalan söyleme eğilimnde olan kadınlar hayallerindeki hayatı gerçekmiş gibi anlatıyorlar çoğu zaman. Kadınlar kendilerini başarılı, zayıf ya da ilişkilerinde yeterince mutlu hissetmediklerinde olmasını istediklerini yansıtarak, öyleymiş gibi hissetmeye çalışıyorlar.

Kilo konusu

Kadınlar en çok kilo konusunda yalan söylüyor. Hem kendi kilolarıyla ilgili hem de tanıdıkları diğer kadınların kilolarıyla ilgili. Sürücü belgesi gibi resmi belgeler için bile kiloları sorulduğunda kadınlar kilolarını eksik söylüyorlar. Kimsenin bir daha görmeyeceği resmi belgelerde bile yalan oranının bu kadar yüksek olması şaşırtıcı değil mi?

Kadınların gerçekleri söylemedikleri diğer alanlar ise fikirleri, ilişkileri, becerileri ve gelirleri. Fazla samimi olmadıkları veya tanımadıkları kişilere daha çok yalan söyleyen kadınlar kendileri için önemli kişilere yalan söylemeyi doğru bulmuyorlar. İş arkadaşlarına ve patronlarına söyledikleri yalan oranı ise samimiyet derecelerine göre değişiyor.

Neden yalan?

Her on kadından dördü yalan söyleyerek birine yardımcı olacaklarını ya da onun durumunu geliştirmeye katkı sağlayacaklarını düşündüklerinde yalan söylüyor. Yine her on kadından dördü başka bir insanın duygularını incitememek için yalan söylemekte bir sakınca görmüyorlar. Her on kadından biri başına gelebilecek belaları savuşturmak için yalan söylemeyi normal kabul ediyor. Kadınların yarısından fazlası her doğruyu söylememenin ve gerçeklerin sadece bir kısmını söylemenin yalan sayılmayacağına inanıyor.

Peki ya erkekler?

Peki kadınlar erkeklerin hangi konularda yalan söylemesine hoşgörüyorlar? Her on kadından altısına göre, erkeklerin kendilerine görünümleri hakkında yalan söylemesi kabul edilebilir. (web)

Tags : , , ,

0 thoughts on “Kadınlar neden yalan söyler?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Bono’nun neden yuhalandığını anlayamadılar

Lisa Derrick, İstanbul’daki U2 konserini değerlendirdi ve Bono'nun sözlerinde haklı olduğunu yazdı. ABD'nin önemli haber sitelerinden Huffington Post'un yazarlarından Lisa...

Kapat