Yabancı basın sevinçli: Türk ordusunun gücü azaldı

Yabancı basın mutlu: Türk ordusunun gücü azaldı

Dış basında çıkan haberlerde Yüksek Askeri Şura’da yaşanan atama krizine yer verildi. Yapılan haberlerde atama krizinin Türk ordusu ve hükümeti arasında yeni bir güç mücadelesini başlattığı yorumları yapıldı. Yabancı Haber ajansları, ‘Bu durum ordunun Türkiye üzerinde kuruluşundan beri süregelen gücünü azaldı’ şeklinde haberler yaptı.

ASSOCIATED PRESS: Türkiye kendi komutanlarını seçemedi

Ak Parti, ordunun teklif ettiği isimleri reddederek ordunun üst düzey iki komutanlık kademesinin açık kalmasına neden oldu. Bu durum ordunun Türkiye’de uzun yıllardır var olan gücünün azaldığına bir işaret.

WALL STREET JOURNAL: Türk ordusunun sunduğu adaylar engellendi

Türk hükümeti yeni komuta kademesi için ordu tarafından sunulan isimleri reddetti. Hükümetin Kara Kuvvetleri’nin başına geçecek adayı reddetmesi, Türkiye’deki generallerin gücünü kaybettiklerini gösteriyor.

AGENCE FRANCE PRESSE: Türk ordusu darbe şüphelilerini terfi ettirmedi

Türk ordusu hükümetle çekişmeye girmemek için, darbe planı yapmakla suçlanan general ve amirallerin atamasını yapmadı. Genelkurmay Başkanı’nın gönderdiği listede darbe teşebbüsü yapmakla itham edilen isimler yer almadı.

REUTERS: Türk ordusunda üst düzey komuta kademelerine atama yapılamadı

Türkiye’de Silahlı Kuvvetler’in ve Kara Kuvvetleri’nin başına geçecek isimler ordu yetkilileri tarafından Türk hükümetine sunuldu. Ancak hükümet bu isimlerin bir darbe planında yer aldıkları iddiasıyla atamaları reddetti.

(webci)

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Yabancı basın sevinçli: Türk ordusunun gücü azaldı”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
3 Harfliler: Marid – Öbür alemden yeni konuklarımız var

Çocukluğunuzda yaşadığınız bir kabus 20 yıl sonra tekrar başlasa, öteki alemden gelen belalı bir varlık size, sevdiklerinize musallat olsa ve...

Kapat