Psikolojik nedenli rahatsızlıkların belirtileri nelerdir

Vücudunuz mu, psikolojiniz mi bozuk?

Tıp alanında yapılan çalışmalar, doktora başvuran her dört hastadan birinin yakınmalarının altında psikolojik sorunların yattığını gösteryor. Acaba sıkıntılarımız sebebi fiziksel bir hastalıktan mı kaynaklanıyor, yoksa tamamen ruhsal sorunlardan mı? Bunu nasıl anlayabilirz?

Vücudumuzda ağrılar, sebebini bilmediğimz fiziksel sorunlar ortaya çıktığında bunun psikolojik kökenli olup olmadığını anlamak aslında çok da zor değil.

Şikayet ettiğimiz fiziksel yakınmalar arasında bağlantı kurulamıyorsa, sorunun psikolojik nedenlerden kaynaklanması ihtimali daha yüksek. Örneğin, ciltte oluşan problemler, uyku bozukluğu, mide ağrısı ile değişimli olarak kendini gösteriyorsa, bunun organik bir rahatsızlıktan kaynaklanmadığını söylemek zor olmaz.

Vücutta ortaya çıkan rahatsızlık özellikle bazı etkinlikler öncesi başlıyorsa ya da ağırlaşıyorsa, altında psikolojik nedenler yatıyor olabilir.

Psikosomatik nedenlerden kaynaklanan sırt ağrıları kendini sıklıkla bunaltıcı, devam eden baskıyla ortaya koyar. Ağrıların yapılan hareketlerle ve vücudun aldığı pozisyonlarla bağlantısı yoktur. Rahatsızlığın nedenini bulmak için klasik ağrı terapileri uygulandığında bir bulguya ulaşmak mümkün olmaz.

En çok rastlanan psikosomatik bozukluklardan biri olan mide-bağırsak yakınmalarında kabızlık, onu izleyen ishal, kan, ateş ve halsizlik gibi olması gereken belirtilere rastlanmaz. Mide ve bağırsak yakınmalarında eşlik etmesi gereken diğer bulgular yoksa organik bir rahatsızlığın olmadığı, sorunun psikolojik olduğu anlaşılabilir.

Psikolojik nedenlerden ortaya çıkan psikosomatik kalp yakınmaları yaşayan hasta kendini dar, havasız bir ortamda kalmış gibi hisseder. Kalbin atışı neredeyse boğazda hissedilir. Fiziksel rahatsızlıktan kaynaklanan organik kalp problemlerinde ise; sol omuzda, sol kolda ve çeneye kadar yayılan ağrı bulgusuna rastlanır. Ayrıca soğuk terleme ve dolaşım bozuklukları da fiziksel kalp rahatsızlıklarının işareti olarak ortaya çıkar.

Bazı deri hastalıklarında da stres, tetikleyici rol oynar. Neuroderma, sedef ve kontakt dermatiis gibi hastalıklar psikolojik temelli olarak ortaya çıkabilir.

Halsizlik ve devam eden yorgunluk yaşayan birinin psikolojisi alarm veriyor demektir. Depresyonu takip eden dönemlerde yeme alışkanlığının bozulması durumu gözükebilir.

Psikolojik sorunlar yaşayanların daha az rüya gördükleri, ya da hiç rüya görmedikleri yolunda tespitler vardır.

Ortaya çıkan ağrılar uzun süreli ve değişken olarak devam ediyorsa ve nereden kaynaklandığı belirlenemiyorsa arkasında psikosomatik bir nedenin olduğu söylenebilir.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Psikolojik nedenli rahatsızlıkların belirtileri nelerdir”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Türk Sineması’nda yeni sezon filmleri…

Türkiye sinemalarının değişmez bir geleneği vardır. Yerli filmlerin gösterime girişi eylül ayında başlar, mayıs sonuna kadar devam eder. Yaz aylarında...

Kapat