Türk Sineması’nda yeni sezon filmleri…

Türkiye sinemalarının değişmez bir geleneği vardır. Yerli filmlerin gösterime girişi eylül ayında başlar, mayıs sonuna kadar devam eder. Yaz aylarında iddialı yabancı filmlere bırakılan sinema salonlarında Türk filmleri eylül ayından itibaren boy göstermeye başlar.

Bu yıl da gelenek bozulmayacak ve aynısı yaşanacak. Eylül ayının son haftasında başlayacak Türk filmleri rüzgarı, ilerleyen aylarla beraber fırtınaya dönüşerek, özellikle Kurban Bayramı, okulların yarıyıl tatili haftalarında olmak üzere sinemalarda yabancı filmlere salon bırakmayacak.

Üç Harfliler: Marid
Üç Harfliler: Marid

Eylül Filmleri

Üç Harfliler: Marid

Arkın Aktaç’ın yönettiği, Gülseven Yılmaz, Özgür Özberk, Serap Üstün’ün oynadığı muska-büyü-korku ekseninde ilerleyen bir gerilim filmi. Sezonun ilk yerli filmi olarak seyirciyi hangi ölçüde dikkat çekeceği merakla bekleniyor.

Büyük Oyun

Zincirbozan filminin de yönetmenliğini yapan Atıl İnaç’ın yönetmenliğini yaptığı filmin senaryosu tarihçi Avni Özgürel’e ait. Ankara Film Festivali’nde Selen Uçer’e ‘Yardımcı Kadın Oyuncu’, Suzan Genç’e ‘Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu’ ve Sabri Tuluğ Tırpan’a ‘Özgün Müzik’ ödülü kazandıran, Atıl İnaç’ın yönettiği ‘Büyük Oyun’, San Fransisco Tiburon Film Festivali’nden ‘En İyi Film’ ödülünü aldı. Film, Kuzey Irak’ta yaşayan Türkmenlerin dramını anlatıyor.

Çığlık Çığlığa Bir Sevda

Ülkü Erakalın’ın yönettiği film, Sanat Güneşimiz Zeki Müren’in hayatına odaklanıyor. Zeki Müren’i Ediz Hun’un canlandırdığı film, eski Yeşilçam filmlerini özleyenleri sinema salonlarına çekecek.

Nene Hatun: Aziziye
Nene Hatun: Aziziye

Ekim Filmleri

Nene Hatun: Aziziye

Avni Kütükoğlu’nun senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı Nene Hatun: Aziziye, Osmanlı – Rus savaşı sırasında Erzurum’da yaşanan olayları anlatıyor. Ermeni soykırımı üzerine yaşanacak tartışmalar nedeniyle film ilgi çekebilir.

Mahpeyker

Osmanlı ve harem dedikodularının baş aktörü Kösem Sultan’ın hayatına odaklanıyor. Kösem Sultan, 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti projesinin desteklediği uzun metraj sinema filmi olması itibariyle tartışmalara gebe. Filmin yönetmeni Tarkan Özel, senaryo yazarı ise Avni Özgürel. Bu filmle beraber iki ay içinde iki Avni Czgürel senaryosu izlemiş olacağız.

Kako Si?

Senaristliğini ve yönetmenliğini Özlem Akovalıgil’ün yaptığı Kako Si?, Bosna-İstanbul hattında ilerleyen bir yol filmi…

Kavşak

Yönetmenliğini Selim Demirdelen’in yaptığı filmde Güven Kıraç, Dolunay Soysert oyuncular arasında. Filmde, bir muhasebe şirketinde şef olarak çalışan ve mutlu evliliği olan bir adamın akşam evine dönünce evinin bomboş olduğunu görünce hayatının dönüm noktasına girmesi anlatılıyor.

Çoğunluk

Seren Yüce’nin yönettiği ve Bartu Küçükçağlayan, Settar Tanrıöğen, Esme Madra ile Nihal Koldaş’ın oynadığı Çoğunluk’ta İstanbullu orta sınıf bir ailenin oğlu Mertkan’ın hayatına odaklanılıyor

Kubilay

Gerici isyanı bastırmaya çalışırken karşı kurşun asteğmen Kubilay’ın hayatının anlatıldığı filmin yönetmenleri Zeki Akıncı ve Ahmet Akıncı. Filmin müzikleri Cahit Berkay’a ait. AKP’nin desteğiyle çekilen film, sinemacıların mı ilgisini çeker yoksa siyaset adamlarının mı henüz bilinmiyor.

Cehennem 3D

Yönetmenliğini Biray Dalkıran’ın, Hayalet Tanıtım’ın ise yapımını üstlendiği korku filmi Cehennem sadece 2010 yılı için değil, ilk defa kullanılan 3D tekniği ile Türk sinemasında yeni bir dönem başlatmayı hedefliyor.

Kurtlar Vadisi Filistin
Kurtlar Vadisi Filistin

Kasım Filmleri

Kurtlar Vadisi: Filistin

10 milyon dolar bütçeli Kurtlar Vadisi: Filistin filminin yapımcılığını diğer filmlerde olduğu gibi Pana Film üstleniyor. Necati Şaşmaz, Gürkan Uygun, Kenan Çoban’ın başrolleri paylaştığı film yükselen Ortadoğu meselesine etki yapacak.

Vay Arkadaş: Manik, Tik Dildo

Gümüş, Makber, Cümbür Cemaat Aile gibi dizilerin yönetmeni Kemal Uzun, İstanbul’un kenar mahallelerinde yaşayan üç arkadaşın filmini çekti. Senaryosunu Caner Güler’in yazdığı filmin oyuncu kadrosunda Mete Horozoğlu, Fırat Tanış, Ali Atay, Rasim Öztekin gibi ünlü isimler var. Baracuda Film’den Ahmet Kayımtu’nun yapımcılığını yaptığı filmin müzikleri Multitap’a emanet…

New York’ta Beş Minare

Kasım ayının tartışmalara gebe diğer filmi de Mahsun Kırmızıgül’ün çektiği New York’ta Beş Minare. Her adımı haber olan film bakalım beklenilen etkiyi yapabilecek mi?

Av Mevsimi
Av Mevsimi

Aralık Filmleri

Av Mevsimi

Yavuz Turgul’un altı yıl aradan sonra çektiği Av Mevsimi filminde Şener Şen, Cem Yılmaz ve Çetin Tekindor oynayan isimlerden. Görüntü yönetmenliğini Uğur İçbak’ın yaptığı filmin müzikleri; Tamer Çıray imzasını taşıyacak. 75 kişilik teknik ekiple, 35 mm. olarak çekilen filmin sanat yönetmeni Sırma Bradley, kostüm tasarımcısı ise Gülümser Gürtunca. Filmde; Rıza Kocaoğlu, Mustafa Avkıran, Nergis Çorakçı, Mahir İpek, Emine Şans Umar ve Bartu Küçükçağlayan gibi, hem genç hem de deneyimli kuşağın önemli isimleri de yer aldı.

Prensesin Uykusu

Çağan Irmak’ın çektiği komedi filmi. Genco Erkal ve Sevinç Erbulak’ın oynayacağı filmin, varoşlarda geçen çağdaş bir Pamuk Prenses uyarlaması olduğunu söyleyen Irmak, ‘Galiba en güler yüzlü filmim bu olacak’ diyor.

Fetih: 1453

Faruk Aksoy ve Nick Gillard’ın yönetmenliğini yaptığı Fetih: 1453 filmi ise diğer üç boyutlu filmimiz. Hans Zimmer’in müziklerini yaptığı film yılın en büyük projelerinden.

Tags : , , , , , , , , , , , , , , ,

0 thoughts on “Türk Sineması’nda yeni sezon filmleri…”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Türkan Dizisi Kanal D’de – Eğitimci Türkan Saylan’ın Hayatı ve Cüzzamla Savaşı

Prof. Dr. Türkan Saylan’ın hayatını konu alan “Türkan” dizisi gelecek ay Kanal D’de yayınlanmaya başlayacak. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve...

Kapat