SONAR anketine göre referandumda son durum…

SONAR anketiSaygın araştırma şirketlerinden SONAR`ın 1-9 Ağustos tarihleri arasında yaptığı anketten ilginç sonuçlar çıktı. 25 il ve 41 köyde 4 bin kişiyle yüz yüze görüşen SONAR, halka hem ‘referandumu` hem de ‘Bugün seçim olsa kime oy verirsiniz?` sorusunu sordu. Ankete katılanların yüzde 50.87`si referanduma ‘hayır` derken, yüzde 49.13`ü ise ‘evet` yanıtını verdi.

SONAR`ın anketine göre; AKP seçmeni, CHP`nin yüzde 7`si, SP`nin büyük çoğunluğu ve MHP`li seçmenin ¼`ü ile BBP`lilerin büyük çoğunluğu referandumda ‘evet` yönünde oy kullanacak. Referandumda oy tercihini belirtmeyen ya da boykot edeceğini söyleyenlerin genel içindeki oranı ise yüzde 5.1 olarak belirlendi. Anket sonuçlarına bakıldığında ‘hayır`cılar, ‘evet`çilerin kılpayı önünde gözüküyor.

SONAR`ın yaptığı ankette ülke genelinde ‘hayır`cılar, ‘evet` diyenlerin bir adım önünde bulunuyor. Ankete göre, referanduma en fazla ‘evet` Kahramanmaraş`tan, en az ‘evet` ise Mersin`den çıktı. Doğal olarak ‘hayır` diyen illerin başını Mersin çekti.

Gençler ve yaşlılar “Hayır”cı, Orta Kuşak “Evet”çi…

Referandumda yaşa göre dağılım yapıldığında 18-24 yaş arasında 374 kişinin ‘hayır`, 315 kişinin ‘evet` dediği göze çarpıyor. 25-34 yaş arasında ‘evet` diyenlerin sayısı 477, ‘hayır` diyenlerin sayısı ise 474. 35-44 yaş aralığına bakıldığında ‘evet` diyenlerin sayısı daha da artıyor 439`u buluyor, ‘hayır` diyenler ise 361`de kalıyor. 45-54 yaş arasında 324 ‘evet`, 330 ‘hayır`, 55-64 yaş arasında 180 ‘evet`, 225 ‘hayır` çıkıyor. 65 yaş üstü ise 170 ‘hayır`, 130 ‘evet` diyor.

Seçim Anketi

SONAR`ın siyasi eğilimler analizine bakıldığında AKP`nin yüzde 37 oy oranının yaklaşık 16 puanının Kürt kökenli vatandaşlardan geldiği, bu durumda Türk seçmenden yüzde 20 oy almasının AKPnin birinci parti olmasına yettiği gözüküyor. Ankette, CHP`nin güçlenmesinin ve referandum sürecinin, bir kısım MHP ve SP seçmeninin AKP`ye kaymasına neden olduğu belirtiliyor. Bu oranlar AKPnin tek başına iktidarını imkansız kılıyor, ufukta koalisyon hükümeti gözüküyor.

AKP yine birinci ama koalisyon var

Seçim anketinde ise AKP, yüzde 37.23 oyla birinci parti. CHPnin oy oranı yüzde 31.20`ler civarınde seyrederken, MHP’nin oyu yüzde 13.59, BDP’nin oyu yüzde 4.02, DSP`nin oyu yüzde 3.29, DP`nin oyu yüzde 2.95, SP`nin oyu yüzde 2.39, BBP’nin oyu yüzde 1.69, TP’nin oyu yüzde 1.49, HEPAR’ın (Osman Pamukoğlu’nun partisi) oyu yüzde 1.10, diğerleri ise yüzde 1.04 civarında. CHP’nin iki ay önce ulaştığı oy oranını koruduğu, ancak birinciliği AKP`ye kaptırdığı görülüyor.

SP, AKP`ye kaydı

SONAR`ın yaptığı seçim anketine göre MHP seçmeninin az da olsa bir bölümünün AKP’ye yöneldiği, BDPde oy kaybı gözlenmediği, CHP`nin yeni lideriyle uzlaşamayan bir grup sosyal demokrat seçmen ve parti örgütünün DSP’nin oyunu yüzde 3`lerde koruduğu, bir süredir yüzde 2`lerde seyreden DP`nin yüzde 3`lere çıktığı, kongre süreci ve CHPnin güçlenmesinin SP`li seçmenin yarısını AKP`ye yönlendirdiği belirtiliyor.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “SONAR anketine göre referandumda son durum…”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Doların Düşüşü Cari Açığı Arttırdı

Doların 1.50'nin altına gerilemesi üzerine cari açığın artışı hızlandı. Doların Türkiye'de hızla değer kaybetmesi sonucunda ithalat hızlanırken cari açıkta yüzde...

Kapat