Referandum anketinde son durum: Tam ortadan bölündük

Referandum Anketi Son Durum

% 51.7 Hayır % 46.1 Evet

12 Eylül’de yapılacak olan Anayasa Referandumuyla ilgili anketler son hızla devam ederken Pollemik.com sitesinin düzenlediği ankette oyların % 51.7 hayır – % 46.+ evet şeklinde olduğu ortaya çıktı. Geri kalanını ise oy vermeyi düşünmeyenler, kararsızlar ve protesto amaçlı oy vermeyecek olanlar oluşturuyor.

Sadece anketler üzerine kurulu olan Pollemik.com sitesinde referandumun son durumu katılanların eğitim durumu, yaş düzeyi, cinsiyeti ve yaşadıkları iller bazında detaylı olarak veriliyor.

Buna göre İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa gibi büyük metropoller ile Trakya, Ege bölgesi ve Akdeniz bölgesi ve Karadeniz’in bir kısmında hayır diyenlerin oranı önde gidiyor. Ülkenin batı, kuzey ve güney kesimlerinde hayır oyları ağırlık kazanırken Orta Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun tamamında (Tunceli hariç) evet oylarının daha fazla olduğu gözleniyor.

Katagorilere göre bakıldığında durum şöyle:

Türkiye Geneli: Yüzde 51.7 Hayır, Yüzde 46.1 Evet, % 1.0 Oy Vermeyecek, % 0.90 Kararsız, % 0.30 Boş Oy Verecek
Kadınlar % 60.40 Hayır, % 36.27 Evet, % 2.15 Kararsız
Erkekler: % 50.20 Evet, % 47.80 Hayır, % 1 Oy Vermeyecek, % 0.66 Kararsız
Yüksek Lisans Mezunları: % 50 Hayır, % 49 Evet, % 1 Kararsız
Üniversite Mezunları: % 49.5 Evet, % 48.5 Hayır, % 1 Kararsız
Lise Mezunları: % 49.5 Evet, % 48.5 Hayır, % 1 Kararsız
İlkokul ve Ortaokul Mezunları: % 52.0 Evet, & 45.9 Hayır, % 1 Kararsız

Türkiye Referandum Haritası

24 Ağustos tarihi itibariyle hayır ve evet verecek iller şöyle sıralanıyor.

HAYIR DİYECEK İLLER

İstanbul, Ankara, İzmir, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale, Manisa, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Zonguldak, Bartın, Karabük, Eskişehir, Denizli, Aydın, Uşak, Muğla, Antalya, Burdur, İsparta, Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay, Gaziantep, Kilis, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Çankırı, Kastamonu, Çorum, Amasya, Tokat, Samsun, Ordu, Giresun, Gümüşhane Artvin, Ardahan, Kars, Iğdır, Tunceli, Bitlis.

EVET DİYECEK İLLER

Kocaeli, Yalova, Sakarya, Düzce, Bolu, Sinop, Kırıkkale, Yozgat, Aksaray, Konya, Afyon, Kütahya, Karaman, Sivas, Erzincan, Trabzon, Rize, Erzurum, Bayburt, Ağrı, Muş, Bingöl, Elazığ, Malatya, Kayseri, Adıyaman, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Diyarbakır, Siirt, Mardin, Şırnak, Batman, Van, Hakkari.

İlgili Link: Pollemik.com sitesi

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Referandum anketinde son durum: Tam ortadan bölündük”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Kainatın en güzel kızı bir Meksikalı

Las Vegas'ta düzenlenen Miss Universe 2010 (Kainat Güzeli) yarışmasında Meksika güzellik kraliçesi Jimena Navarrete, 81 ülkeden gelen kraliçe adaylarını geride...

Kapat