Marilyn Monroe kesinlikle “aptal sarışın” değildi

Marilyn Monroe

Filmlerdeki ‘aptal sarışın’ rolleriyle ünlenen Marilyn Monroe’nun günlükleri, okuma notları, şiirleri ve fotoğraflarının yer aldığı ‘Fragmanlar’ adlı kitap, efsanenin kültür delisi olduğunu belgeleriyle ortaya koyuyor.

Marilyn Monroe’nun günlükleri, yazıları, şiirleri, okuma notları ve fotoğrafları ‘Fragments / Fragmanlar’ adıyla yayımlanıyor.

The Independent gazetesinin haberine göre, ‘Fragmanlar’ ile sinema tarihinin en güzel aktrislerinden olan Monroe’nun James Joyce, Walt Whitman ve Samuel Beckett tutkunu bir edebiyatsever olduğu da kanıtlanmış olacak.

Vaktiyle elinde James Joyce ve Walt Whitman kitaplarıyla pozlar verip kendi hakkındaki önyargıları ti’ye alan Monroe’nun, geniş ilgii alanı da kitapta ortaya çıkıyor.

36 yaşında intihar ederek ölen ünlü oyuncuyu yakından tanıyanlar onun tutkulu bir okuyucu, New York’ta yaşarken müze gezip tiyatrolara giden bir kültür delisi olduğunu belirtiyor.

Monroe’yu ‘açığa vurulmamış’ ve ‘gizemli’ olarak tanımlayan Michelle Morgan, ”Her ne kadar aptal sarışın rolleriyle izleyici karşısına geçse ve insanlar onu o rollerle bağdaştırsa da, o merak uyandıran ve kendini yenilemeye çalışan bir stardı’ dedi.

George Bernard Shaw, Tennessee Williams, Ernest Hemingway, F. Scott Fitzgerald ve John Steinbeck gibi önemli isimlerin bulunduğu büyük bir kütüphanesi olan efsane yıldızın sonbaharda çıkacak kitabı başka alanlarda yazdıklarını da içeriyor.

Rönesans sanatıyla ilgili okumaları sırasında aldığı notlar, mektupları, fotoğrafları, üçüncü eşi oyun yazarı Arthur Miller’le ilişkisi hakkında günlüğüne aldığı notlar da kitapta yer alacak.

Tags : , , , , , , , , ,

0 thoughts on “Marilyn Monroe kesinlikle “aptal sarışın” değildi”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Limitsiz internet devri kapanıyor

BTK'nın kamuoyuna sunduğu yeni tarife taslağı ile limitsiz internet bağlantısı hayal oluyor. Türk Telekom'un BTK'ya gönderdiği tarife düzenleme çalışması kamuoyu...

Kapat