Doların Düşüşü Cari Açığı Arttırdı

Cari açıkDoların 1.50’nin altına gerilemesi üzerine cari açığın artışı hızlandı. Doların Türkiye’de hızla değer kaybetmesi sonucunda ithalat hızlanırken cari açıkta yüzde 180’lik artış meydana geldi.

Merkez Bankası Haziran ayı cari açık rakamları açıkandı. Açıkanan rakamlara göre cari açıktaki artış devam ediyor. 2010 yılı Haziran ayında 2009 yılının aynı ayına göre cari açıktaki artış yüzde 51.5 olarak gerçekleşti. Rakam olarak cari açık aylık bazda 3.337 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2010 yılının ilk yarısında ise cari açık rakamı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 180 arttı. İlk altı aylık cari açık 20.743 milyar dolara yükseldi.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada bu artışın büyük oranda dış ticaret açığında gerçekleşen artıştan kaynaklandığı vurgulandı. Dış ticaret açığı bir önceki yılın Haziran ayına göre yüzde 49.2 artış göstermişti. Haziran 2010 dış ticaret açığı 4.336 milyar dolarla yeni rekorlarından birini denemiş oldu.

Haziran 2009’da cari açık 2.202 milyar dolar olmuş, Ocak – Haziran 2009 döneminde cari açık 7.383 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Cari açığın portföy yatırımlarıyla (Türkiye’ye sadece yüksek faiz almak ve borsa gibi yatırım araçlarında spekülatif kazanç elde etmek için gelen yatırımlar) finanse edilmesi ve borcu borçla çevirme politikasının sonucu olarak önümüzdeki aylarda portföy yatırımlarının hızlanması bekleniyor. (webci)

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Doların Düşüşü Cari Açığı Arttırdı”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Avatar daha uzun versiyonuyla yeniden geliyor

Sinema tarihinin en fazla gişe yapan filmi 'Avatar'ın ek görüntülerle tekrar gösterime gireceği açıklandı. Dünya çapında elde ettiği 2 milyar...

Kapat