Boşanmış erkekle sağlıklı ilişki nasıl kurulur?

Boşanmış erkekle sağlıklı ilişki nasıl kurulur?

Boşanmaların hızla artması nedeniyle boşanmış erkeklerle daha da sık karşılaşmaya başladık. Evliliğini bitirmiş bir erkekle görüşmeye otomatik olarak olumsuz bakabilirsiniz. Ama boşanma kavramını normal kabul ettiğiniz sürece onlarla çıkmayı da normal karşılamalısınız. Peki bu hassas ilişkiyi sürdürebilmenin yolları neler?

Sizin de çevrenizde boşanmış arkadaşlarınızın sayısı artıyor mu? Eğer öyleyse 30’lu yaşlarınızda olmalısınız. Özellikle bu yaşlardan itibaren boşanmış erkeklerle karşılaşma olasılığı artabiliyor. Bunu yani boşanmış bir erkekle ilişki yaşamayı avantaj olarak gören birçok kadın var. Onlara göre erkek, “başarısız” evliliğinden birçok ders almış oluyor. Bekar bir erkeğe göre daha tecrübeli olması yanında bir kadının ondan neler beklediğini de biliyor. Tabii bu düşüncenin bir de antitezi var; o da erkeğin hatalarını sürekli tekrar etmesi ve aynı yanlışları sizin üzerinizde de yapma ihtimali. Bu teze dayanarak birkaç boşanma yaşamış erkekle birlikteliğin çok da kolay olmayacağını söyleyebiliriz.

Boşanma biçimi önemlidir

Boşanmış kişinin psikolojisi ise evliliğine yüklediği anlama ve ayrılık sürecinde yaşadıklarına bağlı olarak değişiyor. Sonuçta çok kötü evlilik geçirmiş bir erkeğin ayrılır ayrılmaz sağlıklı olmasını bekleyemeyiz. Kuşkusuz eşi tarafından aldatılmış bir erkeğin karşı cinse yaklaşımı da farklı olacaktır. Her iki taraf sevgileri ve heyecanları bittiği için ayrılmışsa bireyler yeni ilişkilerine daha kolay adapte olabilirler.

Peki boşanmış bir erkeğe önceki evliliğiyle ya da yaşadığı anlaşmazlıklarla ilgili sorular sormak doğru mu? Uzmanlara göre her insanın yaşadığı evlililik kendine özeldir. Belki orada geçmiş ilişkisi ile ilgili unutmaya çalıştığı, hatırlamak istemediği, başkalarının bilmesini istemediği kısımlar vardır. Bu durum herkese anlatılacak bir durum değildir. Kaldı ki boşanmış olunmak, bazı kişiler tarafından yanlış bir inanç olmasına rağmen “başarısızlık”, “bir şeyi becerememiş olmak” olarak algılanabilir. Bu tür sorular kişinin savunma moduna geçmesine sebep olabilir. Zaten yaşadıklarını konuşmayı isteyen bir kişi isterse siz sormadan anlatır. Konuşmak için kendisini yargılamadan dinleyecek, inandığı ve güvendiği bir kişiyi seçer.

Bu noktada yapmanız gereken karşınızdaki kişiyi baskı altında tutmadan,onu kendi haline bırakarak size güvenmesini ve açılmasını beklemek olacak. Tabii yine anahtar kelime sabır. Diğer birt ablo da boşamış ve çocuğu olan erkeklerle karşılaşmak olabilir. Peki çocuğu ya da çocukları olan boşanmış bir erkeğe karşı takınacağınız tavır nasıl olmalı? Bu bıçak sırtı durumla nasıl baş etmeli?

Çiftler genelde biz olmayı başaramıyorlar. Baba ve çocuk bir tarafta, yeni eş ya da partner ise bir tarafta kalıyor. Bazen yeni eş, partner bazen de çocuk kendisini yalnız ve anlaşılmamış hissedebiliyor. Babanın işi de pek kolay olmuyor; huzursuzluk çıkmasın diye sürekli çaba sarf ediyor. Böyle bir durumda kadın bir anne olmaktan daha çok baba ile çocuk arasına girmeden çocuğu destekleyici pozisyonunda olmalıdır. Çünkü çocuklar her zaman yeni gelen kişiyi, annesinin yerini almak isteyen kişi olarak görür. Yeni eş böyle bir niyetinin olmadığını çocuğa hissettirmeli ve çocuğa bir dost gibi davranmalı. Olaylar karşısında yorum yapmadan dinleyen pozisyonunda olmalı.

Boşanma sonrası erkeğin yeni hayatına adapte olması ve sağlıklı bir ilişkiye başlaması biraz zaman alabilir. Bu durumda sabırla beklemek ve onu herhangi bir şeye zorlamamak gerekiyor.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Boşanmış erkekle sağlıklı ilişki nasıl kurulur?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Zac Efron’un sörf tutkusu…

Genç kızların sevgilisi Zac Efron, ABD sinemalarında bu hafta gösterime girecek olan yeni filmi 'Charlie St. Cloud'un çekimleri sırasında sörfe...

Kapat