3 Harfliler: Marid – Öbür alemden yeni konuklarımız var

3 Harfliler: Marid

Çocukluğunuzda yaşadığınız bir kabus 20 yıl sonra tekrar başlasa, öteki alemden gelen belalı bir varlık size, sevdiklerinize musallat olsa ve bir gece boyunca korkutucu, güçlü ve vahşi varlığın oyunlarına teker teker kurban olsanız kendinizi nasıl hissedersiniz? Sorunun cevabı 24 Eylül’de tüm Türkiye’de vizyona girecek olan “3 Harfliler: Marid” filminde sizi bekliyor olacak.

“Gen”, “Musallat” ve “Kanal-i-zasyon” filmlerinin de yapımcılığını üstlenmiş olan Dada Film’in yeni projesiı “3 Harfliler: Marid”in çekimleri İstanbul Kemerburgaz’da gerçekleştirildi. Son yılların Musallat’tan sonraki en iddialı korku filmi olma özelliği taşıyan proje Musallat filminde ele alınmış olan diğer alemden gelen cinler konusu işleniyor. Modern bir çift ve arkadaşlarının bir gece boyu yaşadıkları kabusu çok gerçekçi anlatımı ve farklı teknikleri ile beyazperdeye taşıyacak olan filmin yönetmeni Arkın Aktaç.

Filmin görüntü yönetmenliğini Muharrem Dokur, senaristliğini Murat Toktamışoğlu yapıyor. Başrollerde Gülseven Yılmaz, Özgür Özberk, Serap Üstün, Taner Ertükler ve küçük oyuncu Kayra Simur yer alıyor. Yapımcılar Murat Toktamışoğlu, Alper Mestçi ve Serkan Balbal. Ortak yapımcı G-Unique Gülseven Yılmaz.

Öteki alemden bu aleme gelen korkutucu varlıkların insanlara yaşattıkları kabus dolu dakikaları, kaotik ortamı çok gerçekçi şekilde perdeye yansıtacak sahne ve planların yer aldığı film. Korku filmi meraklılarını ve özellikle Musallat’ı beğenmiş olan seyircileri sinema salonlarına çekme iddiasını taşıyor.

Filmin Konusu

Ayla (Gülseven Yılmaz) kocası Serkan (Özgür Özberk) ile mutlu bir çifttir. Ayla 11 yaşında (Kayra Simur) öteki alemden gelen bir varlığın musallat olması ile kabus dolu bir 3 gün yaşamıştır. O günlerden bu günlere en önemli koruyucusu olan muskasını önceki gün kaybettiği için kendini korumasız ve çaresiz hissetmektedir. Serkan yeni bir muska yazması ve Ayla’yı rahatlatması için bu konularda ismi bilinen İzzet Hoca’yı (Ufuk Aşar) o akşam eve davet eder. Akşam yakın arkadaşları Meltem (Serap Üstün) ve Cem de (Taner Ertürkler) geleceklerdir. Ayla’nın yeniden başlayan kabusları ile herkesin aynı gece Ayla ve Serkan’ın evinde yaşayacağı kabus dolu dakikalar öteki alemden gelen varlığın gücünü ve zalimliğini herkese gösterecektir.

3 Harfliler: Marid

Kısa Notlar

Film yönetmen Arkın Aktaç’ın ilk uzun metraj sinema eseri.

Görüntü Yönetmeni Muharrem Dokur daha önce Kanal-i-zasyon ve Süpürrr filmlerinde görüntü yönetmenliği yaptı.

Dada Film; Gen, Musallat ve Kanal-i-zasyon filmlerinin de yapımcısı.

Örümcek Yapım ise Dersimiz Atatürk filminin yapımcıları arasında yer alıyor.

Senarist Murat Toktamışoğlu daha önce Gen’in senaryosunu yazdı.

Yapımcılardan Alper Mestçi daha önce Musallat ve Kanal-i-zasyon filmlerinin yönetmenliğini yaptı.

Filmin bazı önemli sahneleri başka hiçbir ışık kaynağı kullanılmadan farklı bir teknikle sadece mum ışığı ile çekildi.

Filmde Türkiye’de ilk kez farklı ve yeni kamera açıları ve çekim teknikleri kullanıldı.

Filmin çekimleri öncesinde tüm set ekibi ve film için dua okundu ve muska yazıldı.

Filmin ön yapım aşamasında konunun detaylarına fazla giren bazı ekip üyeleri kısa dönemli psikolojik sıkıntılar yaşadı.

Filmde seyircilerin etkilenip kendi kendilerine denemelerini engellemek için gerçek cin çağırma metodu canlandırılmadı. Filmin cin çağırma sahnesinde gerçek ritüele benzer ama farklı bir yöntem canlandırıldı.

Film ekibinin bazı üyeleri ve bazı oyuncular artık garajlardan, banyodan, aynalardan, evde yalnız kalmaktan korkuyor.

Filmde 11 yaşındaki Ayla’yı canlandıran Kayra Simur başarılı performansı ile herkesi etkiledi. Kayra Simur’un makyajlı hali ve bakışları setteki oyuncuların rol yapmaya gerek kalmadan korkmaları için yeterli oldu.

Filmde öteki âlemden gelen varlığın konuşmaları için Arapça ile karışık yeni bir dil oluşturuldu. Varlığın konuşmaları filmde Türkçe altyazı ile verilecek.

Film başarılı olursa üçleme olarak düşünülen serinin ikinci filminde cin çıkarma ve üçüncü filmde cinlerin intikamı konuları işlenecek. Üç film bir bütünün parçası olarak düşünüldü.

Sette her gün başlangıç ve bitişte Ayet-el Kürsi, Felak ve Nas Sureleri okundu.

Set ekibinin önemli bir kısmında yönetmen, yapımcı, senarist ve oyuncuların yanlarında Ayet-el Kürsi, Felak ve Nas Sureleri bulunuyordu.

Filmde yaratığı oynayan oyuncunun makyajı beş saatte tamamlandı. Göz, kulak ve dişler için özel tasarım protezler kullanıldı.

Filmde Kaan Kaner tarafından duvardan ve insanların içinden geçen yaratık figürü oluşturuldu. Korkunun dışında aksiyon öğeleri de taşıyan film soluksuz bir seyir keyfi vaad ediyor.

Tags : , , , , , , , , , ,

0 thoughts on “3 Harfliler: Marid – Öbür alemden yeni konuklarımız var”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Dördüncü Recep İvedik geliyor!

Sinemalarda 2008 yılında başlayan Recep İvedik serisi dördüncü bölümüyle devam edecek. Her bölümüyle milyonlarca izleyici toplayan serinin dördüncü bölümünün 2011...

Kapat