17 Ağustos 1999: Yine böyle çok sıcak bir geceydi

17 Ağustos Kocaeli Depremi

1999 yılının 16 Ağustos gecesi yine çok sıcaktı. O günlerde anayasa referandumu, Kürt açılımı, başbakanın villası gibi konularımız yoktu; sıcaklardan da bu kadar çok söz edilmiyordu ama çok sıcaktı. O gece kimseyi uyku tutmamıştı. Sanki kötü bir şeyler olacağı herkesin içine doğmuştu.

Dünyanın sayılı yıkımlarından, Türkiye’nin en büyük doğal felaket olan 17 Ağustos 1999 Kocaeli Depreminin 11 nci yıldönümü bu gece yaşanacak. O korkunç deprem felaketi, 16 Ağustos 1999 Pazartesi gününü, 17 Ağustos Salı gününe bağlayan gece saat 03.02’de meydana gelmişti.

11 yıl önce bugün, sabaha karşı 03.02’de 7.4 büyüklüğünde 45 saniye süren depremle uyandık. Hiçbirimiz depremin bu kadar korkunç bir olay olduğunu, olabileceğini bilmiyorduk. Yataklarımızdan fırladık, kendimizi sokağa attık. Dünyanın sonunun geldiğini düşünüyorduk. Yıkılan binaların, yok olan mahallelerin, kaybettiklerimizin haberleri geliyordu. O günleri yaşayan bizlerin 17 Ağustos’u unutması mümkün değil. Olup biten herşey beynimizin içinde. Bu gece, ertesi güne sağ çıkamayan insanlarımızın ölüm yıldönümü. O korkunç felaketi yaşayıp da hayatta kalan herkesin de ikinci doğum günü.

17 Ağustos deprem felaketi, dünyanın en önemli ve riskli deprem kuşaklarından biri üzerinde olduğumuzu ortaya çıkarmıştı. Binlerce insanımız hayatını kaybetti, binlerce ev yıkıldı. Ancak depremde ağır hasar gören binaların bir kısmı hala hukuki nedenlerle yıkılamadı. Orta hasar gören binaların birçoğunda güçlendirme çalışmaları gerektiği gibi yapılmadan, binalar sıvanıp boyandıktan sonra depremi yaşamamış insanlara ya satıldı, ya kiralandı. 17 Ağustos’un 11 nci yıldönümünde kaybettiklerimizi anıp, acıları ve korkuları tazelerken, deprem gerçeğini bir kez daha düşünmemiz ve geleceğe yönelik önlemleri planlamamız gerekiyor.

Rakamlarla 17 Ağustos Kocaeli Depremi

» 17 Ağustos 1999 günü sabaha karşı saat 03.02’de meydana gelen deprem 45 saniye sürdü. 7.4 bü-yüklüğündeydi, merkezi Gölcük olmasına rağmen İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bolu, Bursa, Bilecik, Tekirdağ, Eskişehir, Zonguldak etkilendi.

» En ağır hasar “deprem bölgesi” diye anılan Kocaeli, Sakarya ve Yalova’da oldu. Bölgedeki 1 milyon 300 bin kişinin hepsi etkilendi. Deprem karada İzmit Körfezi, ile Düzce’nin güneybatı kesimi arasında 130 km’ye yaklaşan bir yüzey kırığı oluşturdu.

» Başbakanlık Kriz Merkezi’nin 17 bin 480 olarak açıkladığı ölü sayısı tarafsız araştırmacılara göre 40 binin üstündeydi.

» Depremde 66 bin 441 bin bina çok ağır hasarlı veya yıkıktı. Orta hasarlı bina sayısı 67 bin 242, hafif hasarlı bina sayısı ise 80 bin 160 olarak açıklandı. 213 bin 843 olan hasarlı veya yıkık bina içindeki işyerlerinin sayısı 30 bin 540 oldu. En çok yıkımın, en çok ölümün olduğu Kocaeli’nde değil, Sakarya’da olması ise dikkat çekiciydi.

» Depremden önce 635 bin olan Kocaeli nüfusunun 47 bini depremden sonra göç etti, bu rakam 10 bin aileye denk düşüyordu.

» Depremden hemen sonra yurtiçi ve dışında aynî ve nakdî yardım seferberliği başlatıldı. 14 Temmuz 2000 itibariyle merkezî hesaptaki rakam, Başbakanlık Raporu’nda, Türk lirası ile 157 katrilyon 123 trilyon olarak geçti.

» Depremde Kızılay 45 bin, yabancı ülkeler ise 41 bin çadır dağıttı. 121 çadırkent kuruldu. Çadırkentlerde 28 bin 286, çadırda 1 milyon 120 bin 726 kişi iskân edildi. Çadırkentler daha sonra prefabrik konut bölgelerine dönüştürüldü.

Tags : , , , ,
Önceki yazıyı okuyun:
Kredi kartlarında nerede hata yapıyoruz?

Kredi kartı borçlarından bunaldınız. İçinden nasıl çıkacağınızı bilemiyorsunuz. Böyle bir sonuç çok doğal aslında... Unutmayalım ki, dünyanın en yüksek kredi...

Kapat