Kredi kartı borcunu öteleme toplumda alışkanlık haline geldi

Kredi kartı borçlarıTürkiye’de kullanılan kredi kartlarıyla ilgili bir açıklama yapan Tüketici Bilincini Geliştirme Derneği (TÜBİDER) Genel Başkanı Fuat Engin çarpıcı bir sorunu gündeme getirdi. Rakamlara göre ülkemizde 10 milyonu aşkın kredi kartının sahipleri borçlarının sadece asgari ödeme tutarını ödüyorlar. Gelen ekstre ve hesap özetlerinde belirtilen ödenmesi gereken toplam miktarın yüzde 20’si olan zorunlu asgari ödemesini yapan kredi kartı kullanıcıları bu şekilde kart borcunu öteleyerek yaşıyorlar.

Dernek Başkanı Engin açıklamasında, Banka Kartları ve Kredi Kartları Yönetmeliğinde değişiklik yapılması için çalışma başlatıldığını ve kredi kartından nakit çekimin yasaklanmasının önerildiğini söyledi. Ancak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan açıklamalara bankaların soğuk yaklaştığını söyleyen Engin, şunları kaydetti:

“BDDK’nın tüketicilerin, tüketici örgütlerinin görüş ve önerilerin almaya gerek bile duymadan, bankaların izni ve onayı ile hazırladığı yönetmelik değişikliği ile limiti 10 bin lira üstünde olan kredi kartlarında asgari ödemenin yüzde 30’a çıkarıldığı, bir yıl içinde 3 kez asgari ödeme yapmayan tüketicinin nakit çekim yapmasının yasaklanmasına karar verildiği ve Merkez Bankası ve Hazine Müsteşarlığı’nın görüşüne sunulduğu açıklanmıştır. Önlem ya da kredi kartı sorununa çözüm adıyla ortaya konulan bu uygulamalar, ‘dostlar alışverişte görsün’ uygulamaları olmaktan öteye gitmemektedir.”

Engin, Merkez Bankası’nın kredi kartı ile ilgili olumsuz bilgileri web sitesinde düzenli olarak yayınlama görevi olduğunu, ancak 2010 yılında bu uygulamanın değiştirildiğini söyledi, Merkez Bankası’nın bankalar tarafından bilgi aktarılmaması nedeniyle kamuoyunu bilgilendirme sorumluluğunu yerine getirmediğini iddia etti. 31 Temmuz 2010 tarihi itibariyle sitede hala Nisan 2010 ayına ait kredi kartı bilgilerinin bulunduğunu söyleyen Fuat Engin, şunları ifade etti: “Yaklaşık 26 milyon tüketicinin kullandığı 46 milyonu aşkın kredi kartından, 10 milyonu aşkın kredi kartı, hesap özetinde belirtilen miktarın yüzde 20’si olan zorunlu asgari ödemesi yapılarak borç ötelenmeye çalışılmaktadır. Bu durum başta bileşik faiz uygulaması olmak üzere birçok haksız uygulama nedeniyle tüketici mağduriyetinin artmasına neden olmaktadır.” (webci)

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Kredi kartı borcunu öteleme toplumda alışkanlık haline geldi”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Christopher Nolan’ın Başlangıç filmi ABD’de, dünyada ve Türkiye’de iyi başladı

Başrollerinde Leonardo DiCaprio, Ken Watanabe, Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillard, Ellen Page, Tom Hardy, Cillian Murphy, Tom Berenger, Dileep Rao ve...

Kapat