Rüya nedir, kaç saniye sürer? Herkes rüya görür mü?

Rüya nedir?Bilim adamları rüyanın ne kadar sürdüğü üzerinde uzun yıllardır kesin bir sonuca varamadılar. Bir kısmı sadece birkaç saniye sürdüğünü iddia ederken bazıları da saatlerce devam eden rüyaların olduğu düşüncesini savundular. Rüyaların süresi ve kapsamı bilim adamları arasında her zaman tartışma konusu olmaya devam etti. ‘Ben rüya görmüyorum’ demeyin. Aslında herkesin rüya gördüğü ama bazı kimselerin rüyalarını hatırlamadıkları ortaya çıktı.

Bilim dünyasında rüya ve uyku hakkındaki tartışmalar sürerken Dr. B. Klein isimli Amerikalı bir bilim adamı yaptığı ilginç bir çalışmayla bilim dünyasını karıştırdı. Amerikalı bilim adamı gönüllü deneklerle çalıştı. Deneylerine katılanları hipnotize ederek uyutan B. Klein uykularının belli bir noktasında onları uyandırıp rüya görüp görmediklerini sordu. Deneylerden çıkan sonuç en uzun süren rüyanın 20 saniyeyi geçmediğiydi. Denekler aslında birkaç saniye süren rüyalarında yaşadıklarını saatlerce anlatabiliyorlardı. Bazı deneklerin rüyaları o kadar uzun ve kapsamlı gibi gözüküyordu ki adeta bir roman yazılabilirdi. Dr. Klein daha sonra devam ettirdiği çalışmalarıyla en uzun rüyanın süresinin 90 saniyeyi geçmediği sonucuna ulaştı.

Rüyaların süresi hakkında kapsamlı çalışmalar yapan bilim adamlarından biri de Chicago Üniversitesi’nden Dr. Kleitman. Onun çalışmaları oldukça eski bir tarihe, 1953 yılına kadar dayanıyor. Amerikalı bilim adamı deneylerini daha sonra nörofizyolojik alanda sürdürdü. Dr. Kleitman otuz yıl süresince rüya görmemeyi başarma deneyleri yaptı.

Başarılı bilim adamı rüya sırasında kısa ve uzun süren süratli göz hareketlerinin ortaya çıktığını kanıtladı. Deneklerini göz hareketlerinin başladığı ve bittiği zamanlarda ve ara dönemlerde uyandırdı. Hayatı boyunca hiç rüya görmediklerini söyleyen kişilere uyguladığı deneylerde bu kişilerin doğru zamanda uyandırılmaları halinde rüya gördüklerini hatırladıkları ortaya çıktı. Böylece her insanın rüya gördüğü gerçeği kanıtlanmış oldu.

(web bilim)

Tags : , , ,

0 thoughts on “Rüya nedir, kaç saniye sürer? Herkes rüya görür mü?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Lindsay Lohan’ın gözyaşları…

Lindsay Lohan uyuşturucu davası nedeniyle 90 gün hapis cezası aldığını öğrenince hüngür hüngür ağladı. Lindsay Lohan 3 yıl önce bir...

Kapat