Referandumun Renkleri: Neden kahverengi ve beyaz seçildi?

Referandumun Renkleri12 Eylül’de yapılacak anayasa değişikliği referandumu için çok şey söylendi. Evet diyenler neden evet denilmesi gerektiğini, hayır diyenler de neden hayır denileceğini detaylarıyla anlatmaya devam ediyorlar. Ancak bu referandumun pek bilinmeyen bir yanı daha var. Herkese bir mühür verilecek ama kim hangi renge basacak?

Oy verme kabinine girdiğimizde karşımıza beyaz ve kahverengi olmak üzere iki renkten oluşan bir oy pusulası çıkacak. AKP’nin anayasa değişikliğine evet diyorsak, pusulanın sol tarafındaki beyaz bölüme, hayır diyorsak sağ tarafındaki kahverengi bölüme mührü basacağız.

Oy verme işlemi bu kadar basit ama beyaz ve kahverengi seçilirken neden bu renkler tercih edildi? İki rengin insan psikolojisi üzerinde ne gibi etkileri var? Daha doğrusu renk skalasında beyaz ve kahverengi ne anlama geliyor, insan psikolojisi üzerinde ne gibi etkiler bırakıyor? Şimdi bunlara bir bakalım.

KAHVERENGİ (HAYIR)

Toprağın ve ahşabın rengi kahverengi, sağlam ve güvenilir bir duygu veriyor. Durağanlık, güçlülük, olgunluk ve güvenilirlik mesajları ileten, genelde erkeklerin favori rengi olan kahverengi, insanlara “yeterince önemsenmediği duygusunu” yaşatıyor. Ciddiyet, sıcaklık, sağlamlık gibi hisler yaratan kahverengi, zaman zaman melankolik duygular da oluşturabiliyor.

BEYAZ (EVET)

Beyaz rengi ise geleneksel olarak beyaz saflığı, temizliği simgelerken, hak ve adalet rengi olarak tanımlanıyor. Beyaz, aynı zamanda yeni başlangıçların, geçmişin unutularak herşeye yeniden başlamanın da göstergesi. Doğruluk ve güven veren beyaz, gözü çabuk rahatsız ediyor. Fransız düşünür Pastoureau’ya göre beyaz, aynı zamanda kilisenin ve feodalitenin resmi rengi olarak tarihte yer ediniyor.

Tags : , , , , ,

One thought on “Referandumun Renkleri: Neden kahverengi ve beyaz seçildi?”

 1. Yeni Anayasa Değişikliği Paketinde
  – Milletvekilliği dokunulmazlıkların kaldırılmasının söz konusu olmadığı için,
  – İşsizliğe ve yoksulluğa karşı güvence yer almadığı, sosyal devlet ilkeleri gözetilmediği için,
  – Yolsuzluk , siyasi rant ve hırsızlığın önüne geçecek düzenlemelerden yoksun olduğu için,
  – Özelleştirmeler ile ortaya çıkan sosyal yıkımları önleyici düzenlemeler yer almadığı için,
  – HSYK’da (Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu) Bakan ve müsteşarın üye olarak kaldığı sürece Bağımsız bir yargıdan söz edilemeyeceği için,

  Referandumda göstere göstere HAYIR OY’U Veriyoruz !

  Hayır Kampanyası’na sizde katılmak için sitemizden afiş resmini alarak arkadaşlarınıza ulaştırın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
3 boyutlu filmi hangi teknolojiyle izlemeli?

Türkiye'de "Avatar" ile başlayan 3 boyutlu (3D) film rüzgarı tüm hızıyla devam ediyor. Buna paralel olarak 3 boyutlu film teknolojisini...

Kapat