Meditasyon nedir, ne faydası vardır?

Meditasyon TeknikleriÇoğumuz meditasyon hakkında kulaktan dolma bilgilere sahibiz. Bu yüzden bilinçli yapanların sayısı oldukça azdır. Oysa meditasyon yapmak için herşeyden önce önemsemek ve özen göstermek gerekir. Çünkü meditasyon insanı kendi bilinç merkezine götüren bir yoldur.

Meditasyona başlamadan önce kendimizle ilgili imajımızı değerlendirmeye almamız çok önemlidir. Eğer cinlere, kötü ruhlara, şeytana ve cehenneme inanıyorsak bu inancın oluşturduğu korku, panik, suçluluk duygusu gibi olgular, derin meditasyon aşamasında ortaya çıkabilir. Unutmayalım ki, bu inançların hepsi birer şartlı reflekstir. Korku ve olumsuzluk yaratmak için bize öğretilmiş, sürekli tekrarlanarak benliğimize işlemiş kavramlardır.

Oysa bizler kendi gerçeğimizi kendimiz yaratırız. Kendi içimize yönelmeye başlayınca şartlı inanç sistemlerimizi de harekete geçirmeye, kendimizle ilgili yıllardır taşıdığımız olumsuz bir imajı acı verici bir şekilde parçalamaya başlarız. Ancak bu bazen bizlerde yeni bir korku meydana getirebilir. Bunun sonucunda “bilmediğimiz bir melekle” gitmektense “tanıdığımız, bildiğimiz şeytanla” kalmayı tercih edebiliriz. Korkularımız içimizdeki Tanrı’ya ulaşmamıza engel olur.

İnsanın kendi içsel varlığı üzerinde derin düşünmeye başlaması, olgunlaşma sürecinde atacağı en büyük adımdır. Bu adım, eski varsayımlarımızı ve inançlarımızı sorgulamaya karar verdiğimizde acı verici bir hale gelebilir. Sonuçta hepimiz, geçmişi kötü izlerl dolu, incinmiş, yaralanmış varlıklarız. Sırtımızda taşıdığımız bu olumsuz yükler, meditasyon sürecine zarar verebilir ve istediğimiz sonucu almakta zorlanırız. Ancak yine de bazı çirkin gerçeklerle yüzleşmiş oluruz. Bu da onlardan kurtulma cesaretini kazanmak demektir.

Burada “kurtulmak” derken yakından tanıdığımız ve rahatlık sağladıkları için kendimizi başkalarının iradesine teslim etmemize yol açan alışkanlıklarımızdan kurtulmaktan söz ediyoruz. Taşıdığımız imaj ne kadar yararsız olursa olsun yine de ona tutunmak isteriz. Kendimizle ilgili konularda hep başkalarını suçlamak gibi bir kolaylığı getirir. Meditasyonda bu imajın üstüne üstüne gideriz ve parçalamaya çalışırız. Bunu başardığımız anda emeklerimiz boşa gitmemiş, meditasyon istenilen sonucu vermiş olacaktır.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Meditasyon nedir, ne faydası vardır?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Tarot Falı Nedir? Nasıl Bakılır?

Tarot falı diğer falların yanında hayatımıza son dönemde giren fallardan biri. Daha önce daha çok yıldız falı, kahve falı, el...

Kapat