Kredi kartında asgari ödeme tutarları artıyor

Kredi kartı asgari ödemesi

Kredi kartı kullanımına yeni düzenlemeler geliyor. BDDK tarafından yapılan incelemelerde en büyük kredi kartı mağduriyetlerinin düşük asgari ödeme tutarlarından kaynaklandığı ortaya çıktı. Asgari ödeme tutarları düşük olduğunda borç ödeme oranlarının azaldığını tespit eden uzmanlar bunun da üst üste eklenen borç ve faiz tutarlarıyla çözümsüz sorunlar ortaya çıkardığını vurguluyor. Düşük ödeme tutarları ödeme yerine harcama yapmaya da yönlendirerek ödemelerin imkansız hale gelmesine neden oluyor. Son düzenlemeye göre kredi kartı limiti 10 bin liranın altında ise asgari ödeme tutarı yüzde 20 olacak. Kredi kartı harcama limiti 10 ile 15 bin lira arasında değişen kredi kartı sahipleri ise her ay asgari yüzde 30 ödeme yapacaklar.

BDDK’dan alınan bilgilere göre bir yıl içerisinde üç dönem arka arkaya asgari ödeme tutarının altında ödeme yapanların kartları nakit çekim işlemine kapatılacak. Mart 2010 tarihinde Türkiye bankalarının kredi kartlarını taşıyan 26 milyon kişiden 3 milyonuna yakını asgari tutarı ödeyemediği için yasal takibe uğradı.

Uzmanlar bankaların çok fazla kredi kartı dağıttığını ve kredi kartı verirken gelir durumunu çok fazla dikkate almadığını vurguluyorlar. Tüketici ise kredi kartına bir ödeme aracı gözüyle bakmıyor, kredi kartını bir gelir kaynağı ve yaşamı sürdürme aracı olarak görüyor. Çok hızlı şekilde hayatımıza giren kredi kartlarının ve yarattığı sorunların uzun süre Türk insanını meşgul edeceği gözüküyor. (webci)

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Kredi kartında asgari ödeme tutarları artıyor”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Sinem Kobal ile Küçük Sırlar dizisi üzerine söyleşi

Kanal D’nin yeni gençlik dizisi “Küçük Sırlar” kısa sürede izleyicinin beğenisini kazanırken tartışmaların da odak noktasına oturdu. Yapımcılığını Timur Savcı’nın,...

Kapat