İnternetin 340 gün mü ömrü kaldı?

İnternetin 340 günlük ömrü mü kaldı?

İnternette kullanıcı ve site sayısının artmasıyla beklenmedik bir problem ortaya çıktı. Artık internetin kaç günlük ömrü kaldığı tartışılır hale geldi.

NTV’nin haberine göre, internette atanan IP adresleri tükenmenin eşiğine geldi. Bu durum site ve internet kullanıcı sayısının her geçen gün artmasından kaynaklanıyor. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde internet kullanımının henüz doyum noktasına ulaşmadığı vurgulanıyor.

İnternet mantığına ve düzenlemesine göre internet sitelerine ve internet kullanıcılarına IP adresleri atanıyor. Sitelere ve kullanıcılara tahsis edilen IP adresleri hızla tükeniyor. Her bir bilgisayarı, internet sitesini ya da internete bağlı cihazı tanımlamak IP adresleri kullanılıyor. IP adresleri 32 haneli IPv4 adresinden oluşuyor. Toplam 4 milyar kapasitesi olan IP adreslerinden kullanılmayan 232 milyon adres kaldı.

IP adresi konusunda çekilen sıkıntının son dönemde kullanımı yoğunlaşan cep bilgisayarları ve internete bağlanabilen telefonlar yüzünden hissedilir hale geldiği vurgulanıyor. Yapılan haberlere göre kullanımım için kalan IP adreslerinin yaklaşık 340 gün içinde tükenebileceği belirtiliyor.

30 yıl önce IPv4 protokolü geliştirilirken bu kadar yoğun kullanım ve talep düşünülmemişti. Avustralya’da faaliyet gösteren internet servis sağlayıcısı Internode tarafından hazırlanan rapora göre mobil internetin hızlı gelişimi büyük bir sorun oluşturmaya başladı. Raporda 30 yıl önce cep telefonlarının henüz icat bile edilmediği vurgulanıyor.

Bugün gelinen teknolojiyle taşınabilir bilgisayardan buzdolabına ve klimaya kadar pek çok elektronik cihaz IP adresi alarak internete erişim sağlayabiliyor.

Çözüm olarak IPv4 protokolü adreslerine ek olarak, 128 haneden oluşan IPv6 protokolü üzerinde çalışılıyor. IPv6 protokülü her bir internet kullanıcısına birkaç milyar IP adresi atayacak kadar geniş bir potansiyele sahip. Bu protokülün tek dezavantajı sistemim geliştirilmesinin yüksek maliyetler gerektirmesi. (web)

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “İnternetin 340 gün mü ömrü kaldı?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Kurtlar Vadisi Filistin’in Oyuncuları ve Konusu

Necati Şaşmaz, Gürkan Uygun ve Kenan Çoban’ın başrollerini paylaştığı "Kurtlar Vadisi Filistin"in çekimlerine başlandı. Kasım'da sinema seyircisiyle buluşması planlanan film...

Kapat