6 adımda kısa yoldan bir meditasyon uygulaması

Kolay MeditasyonMeditasyona yeni başlayanlar veya sadece denemek isteyenler, solunuma konsantre olarak yapılan meditasyonu daha kısa sürede kavrarlar ve tatmin edici bulurlar. Açıkçası bu yöntem, sadeliğin getirdiği çok sayıda yararları kapsar.

Şimdi kısaca “solunum bazlı” meditasyonun aşamalarını öğrenelim.

1. Baş, boyun ve sırtınızı dengeli tutarak meditasyon duruş şekillerinden birisini uygulayarak hareketsiz oturun. Böylece pasif anlamda solunumuzun farkında olacaksınız.

2. Önce soluk alın, sonra kısa bir duraklama yapın. Kirli havayı akciğer ve solunum yollarından dışarıya verin. Yeniden duraklayın, sonra yeniden solunuma başlayın.

3. Soluk alış ya da verişin başlangıcını, ortasını ve sonunu sürekli olarak hissetmelisiniz. Eğer dikkatiniz dağılırsa, meditasyon objesi üzerinde odaklanıp dikkatinizi orada tutmaya çalışın.

4. Dikkatin dağılması normal ve kaçınılmaz bir olaydır. Meditasyon deneyimleri çoğaldıkça dikkatinizi kendiliğinden ve kolayca solunuma verdiğinizi göreceksiiz. Yeni başlayanların soluklarını birden ona kadar saymasını ve yeniden başa dönmesini öneririz. Sayıları her soluk alışta veya verişte saymalısınız.

5. Dikkati üzerinde toplamak için en iyi noktanın neresi olduğu konusunda farklı görüşler vardır. Soluk alış ve veriş yerine bedenin daha belirli bir parçası üzerine de konsantre olabilirsiniz. Bu noktada yapabileceğiniz en iyi şey, hemen solunuma konsantre olarak meditasyona başlamaktır.

6. Bunu başardıktan sonra pasif sezgiyi geliştirme amacanı taşıyan ve soluktan başka nesneler üzerinde odaklanmayı hedefleyen diğer teknikleri de deneyebilirsiniz.

Tags : , , ,

0 thoughts on “6 adımda kısa yoldan bir meditasyon uygulaması”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Meditasyon nedir, ne faydası vardır?

Çoğumuz meditasyon hakkında kulaktan dolma bilgilere sahibiz. Bu yüzden bilinçli yapanların sayısı oldukça azdır. Oysa meditasyon yapmak için herşeyden önce...

Kapat