Tatilciler için Bozcaada’da gezip görülecek yerler – Bozcaada’ya nasıl gidilir

Bozcaada

Tatilcilerin gözde mekanlarından Bozcaada, yaz aylarının başlamasıyla bu sezondaki misafirlerini ağırlamaya başladı.

Ülkemizin en büyük üçüncü adası olan Bozcaada, Çanakkale Boğazı’nın hemen girişinde bulunuyor. Çanakkale iline bağlı bir ilçe olan adada yerleşim, kuzeydoğudaki ilçe merkezinde yoğunlaşıyor. Bozcaada büyük kentlerin hayatından bıkanların tercih ettikleri yerleşim yerlerinden biri haline geldi. Ada muhteşem doğal güzellikleri dikkat çekiyor. Yapılaşmanın olmadığı koylar ve plajlara sahip olan Bozcaada her sene daha fazla turist çekiyor.

Adada mitolojik dönemlerden beri yaşamın sürdüğü biliniyor. Bozcaada’nın mimari yönden en dikkati çeken özelliği bitişik nizam yapılmış evleri. Evlerin bir kısmı Rumlardan kalmış. Adada bulunan tek ya da iki katlı evler, Bozcaada’yı yaşanacak yerlerden biri yapıyor.

Bozcaada’da gezip, görülecek yerler arasında Bozcaada Kalesi, şarap fabrikaları, Ayazma Manastırı, Göztepe, Bozcaada Müzesi, rüzgar gülleri, Meryem Ana Kilisesi, Aya Paraskevi Ayazması, Yeni Kale, Köprülü Mehmet Paşa Camii, Alaybey Camii ve hamamı, Köprülü Hamamı ve Namazgah bulunuyor. Adada kalmak isteyenler için butik oteller, bağ pansiyonları ve ev pansiyonları hizmet veriyor.

Bozcaada

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

Arabayla Bozcaada’ya Gitmek – İstanbul – Bozcaada

İstanbul’dan yola çıkanlar Tekirdağ – Keşan yolu üzerinden Çanakkale Boğazı’na varıyorlar. Boğazı geçmek için değişik seçenekler var:

* Gelibolu – Çardak/ Arabalı Motor -15 dakika
* Gelibolu – Lapseki / Arabalı Vapur (Gestaş)- 30 dakika
* Eceabat – Çanakkale / (Gestaş)- 25 dakika
* Kilitbahir – Çanakkale / Arabalı Motor -5 dakika

Çanakkale’den sonra Geyikli – Bozcaada tabelalarını izleyerek 50 dakika gibi bir süre içinde Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi’ne ulaşılıyor.

Hızlı Feribotla Bozcaada’ya Ulaşım

Arabayla gidenler İstanbul – Bozcaada arasında gidip gelirken Yenikapı – Bandırma hızlı feribotlarını da kullanabiliyor. Sabah ve akşam saatlerinde ve haftanın 7 günü yapılan seferlerin süresi ortalama 2 saat.

Bandırma’dan sonra Lapseki – Çanakkale üzerinden Geyikli’deki iskeleye varmak 3 saate yakın sürüyor. Alternatif olarak Bandırma’dan sonra muhteşem bir doğa manzarasına sahip Biga – Çan – Bayramiç güzergahı da kullanılabilir.

Bozcaada’ya Otobüsle Ulaşım

Büyük şehirlerden Bozcaada’ya ve Bozcaada’dan büyük şehirlere karşılıklı her gün düzenlenen otobüs seferleri bulunuyor.

Otobüs seferleri yaz aylarında Geyikli Yük yeri İskelesi’na kadar yapılıyor. Yaz dönemi dışında otobüsler son durak olarak Ezine’deki otobüs garına kadar gidiyorlar.

İstanbul – Geyikli İskele 7 saat
Ankara – Geyikli İskele 12 saat
Bursa – Geyikli İskele 6 saat
Eskişehir – Geyikli İskele 9 saat
İzmir – Geyikli İskele 5 saat
Alanya – Geyikli İskele 16 saat

Uçakla Ulaşım

Bozcaada’da havaalanı yok. İstanbul’dan Bozcaada’ya uçakla gitmek isteyenlerin, THY’nin İstanbul-Çanakkale arasında yapılan seferlerini kullanmaları gerekiyor. Çanakkale’ye pazartesi, çarşamba ve cuma günleri THY seferleri yapılıyor. (webci)

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “Tatilciler için Bozcaada’da gezip görülecek yerler – Bozcaada’ya nasıl gidilir”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Sinemalara 3 yeni film geldi

Sinemalarda seyirci sayısı hızla azalmaya devam ederken yeni filmler de birbiri ardına gösterime giriyor. Herşeye rağmen sinema salonlarında film izlemeye...

Kapat